(Foto Frans Wetting) hagen en de in barokstijl aangelegde bloemperken verander den in kronkelende paden, bochtige beekjes en verrassende doorkijkjes. Het uit komende zand werd opgeworpen tot een heuvelachtig park dat met bomen werd beplant. Het park werd voorzien van tuingebouwtjes en bruggen. Tijdens deze verandering legde men in het park een gracht aan met een zichtas vanaf het herenhuis tussen de twee dienstgebouwen naar het zuiden (Zijweg). Daar had de symmetrische gracht een uitgeschulpte kom in het midden die nu nog gedeeltelijk aanwezig is. Met de komst van de familie Borski op Elswout, begin 19e eeuw, zette de uitbreiding en verandering van het grondge bied door. Zo werd de noordoosthoek, door tuinarchitect J.D. Zocher jr. bij het park betrokken met het zogenaamde klaverstuk. Zocher legde ook de hertenkamp aan. Midden in het park is nog een zichtas aanwezig als de zoge naamde KerHaan. Daar bevindt zich ook de beeldengroep Halali, een jongen met twee jachthonden. In het verlengde van deze laan heeft men in de verte het gezicht op Haarlem en de Grote Kerk. Na drie generaties Borski's en hun erven was Elswout aan het einde van die eeuw uitgebreid tot een oppervlakte van ruim 2.000 hectare. Een groot gedeelte daarvan is dan duingebied. Maar ook hierin werden veranderingen aangebracht onder meer ten behoeve van de in 1881 aangelegde spoorlijn Haarlem—Zandvoort. In de 19e en begin 20e eeuw zijn het leden van de familie Borski en nazaten die dan verschillende buitens in de ge meente bewonen, met name in Overveen en Bloemendaal. Tegenwoordig heeft de buitenplaats Elswout, als één der fraaiste in ons land, de status van Rijksmonument. Vanwege haar cultuurhistorische waarde is een bezoek zeker de moeite waard. Bronnen L.H. Albers, Landgoederen van Zuid-Kennemerland, 1984 C.WD. Vrijland, Elswout in beeld, jaarboek Haerlem, 1963 en 1965 Rijksdienst voor de monumentenzorg, Elswout te Overveen, 1983 Ons Bloemendaal, 33e jaargang, nummer 3, najaar 2009 13

Ons Bloemendaal | 2009 | | pagina 13