Zoveel mogelijk stilte en rust Johanna Borski, financier van Nederland Door Geertje Wiersma Op het landgoed Elswout, aan de rand van de duinen bij Overveen, woonde vanaf 1805 één van Neerlands grootste financiers, de schatrijke weduwe Johanna Jacoba Borski Van de Velde. Zij stond aan de wieg van de Nederlandsche Bank en ook de ABN AMRO heeft veel aan haar te danken; meerdere malen schoot zij de Nederlandse Handelmaatschappij en de firma Hope Co, beide voorgangers van de latere ABN AMRO, financieel te hulp. Johanna Borski (1764-1 846) was de weduwe van de rijke beurshandelaar Willem Borski. Na de dood van haar echt genoot, beheerde zijn weduwe Johanna de enorme nalaten schap. Gedurende de 30 jaar dat zij aan het hoofd stond van de firma Wed. W Borski wist zij het vermogen flink uit te breiden.Tot op hoge leeftijd hield zij niet alleen de touwtjes van de firma, maar ook die van haar gezin - zij was moe der van acht kinderen - strak in handen. Op beide fronten slaagde zij erin haar zaken efficiënt te organiseren. De firma Wed. W Borski en het hele Nederlandse bankwezen hebben daarvan de vruchten geplukt. Zeggenschap Een weduwe die zeggenschap had in een goedlopend bedrijf was helemaal niet zo uitzonderlijk als men op het eerste Koning Willem I, oprichter van de Nederlandsche Bank. gezicht zou denken. In de negentiende eeuw kende één op de drie firma's de bepaling dat in voorkomende gevallen de weduwe van een overleden vennoot het compagnonschap zou overnemen. Door deze bepaling kreeg de weduwe als mede-eigenaar bestuurlijke verantwoordelijkheid in de firma en ze was net als haar mannelijke medefirmanten volledig financieel aansprakelijk. In het geval van Johanna Borski komt uit de beschikbare bronnen duidelijk naar voren dat ze al tijdens haar huwelijk betrokken was bij het werk van haar man. Als hij op zaken reis was, nam zij in Amsterdam, privé of op kantoor, zijn za ken waar. Uit zijn brieven blijkt dat hij zijn zaken met gerust hart aan haar overliet. In 1814 was Johanna Borski's keuze om de zaken van haar overleden echtgenoot voort te zetten een weloverwogen beslissing die de voorkeur genoot boven de aanwezige alter natieve oplossingen. Johanna Borski had bij het overlijden van haar man nog zes minderjarige kinderen. In haar directe omgeving genoot geen van de mannelijke familieleden de voorkeur om de financiële scepter over te nemen. Johanna beschikte echter over alle essentiële kwaliteiten om in Wil- lem's voetspoor te treden: zijn geld, kennis van zaken en zijn netwerk. Daadwerkelijke bestuurskracht Geen enkele sector in de geldhandel, van de beurs tot be langrijke aandeelhoudersvergaderingen, was toegankelijk voor vrouwen. Daarom liet zij zich altijd vertegenwoordigen door haar zakenpartner Johannes Stoop. Het feit dat Jo hanna Borski bij de onderhandelingen met bankdirecteuren of andere zakenpartners niet altijd zelf aanwezig was, wil echter niet zeggen dat ze geen daadwerkelijke bestuursmacht in haar firma had. Ieder officieel document was door haar eigenhandig ondertekend. Redding van de Nederlandsche Bank Eén van haar grote wapenfeiten is de redding van de Neder landsche Bank. De bank was in 1814 opgericht door koning Willem I met de bedoeling de Nederlandse economie een nieuwe stimulans te geven. De bank moest nieuwe onderne mingen gaan steunen, bijvoorbeeld door middel van krediet verstrekking. Daarbij was bepaald dat het aanvangskapitaal 22 Ons Bloemendaal, 3 4e jaargang, nummer 1, voorjaar 2010

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 23