In 1807 werd voor de Borski s een herenhuis in classicistische stijl gebouwd naar ontwerp van architect B.WH.Ziesenis (1770-1820). Dit tweede huis Elswout werd omstreeks 1882 afgebroken. (J.F.Cassee, Bloemendaal in oude prenten, 1969) Johanna Borski op Elswout vooral stilte en rust, precies zoals Willem Borski dat ruim dertig jaar eerder ook al had gedaan. Hij schreef al in 1813 aan een zakenpartner in Liverpool: "Ik ben dus zwak en ongesteld en blijf apparent de hele winter buiten om zoveel mogelijk stilte en rust, zoals ik ook de hele zomer onafgebroken buiten was." Laatste contract Tot enkele weken voor haar dood heeft Johanna Borski haar zaken op en rond de landerijen bij Elswout nauwgezet in Eerste zilveren gulden van het Koninkrijk der Nederlanden, met beeltenis van koning Willem I. de hand gehouden. Op 3 februari 1846, zeventien dagen voor haar overlijden, tekende ze eigenhandig een overeen komst met de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij, waarin ze ten behoeve van de nieuwe spoorlijn van Haarlem naar Leiden en Den Haag een klein gedeelte van haar grond afstond: "Ondergetekende Johanna Jacoba van de Velde weduwe Willem Borski, onder meerder eigenaresse van den na te noemen laan, geeft bij deze aan de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij gevestigd te Amsterdam, zoo lang de Spoorweg van Haarlem op 's Gravenhage zal bestaan, en mits genietende de recognitie hierna te bepalen, het regt van overgang en overrid over de laan gelegen aan de Leydse trekvaart onder de gemeente Heemstede En zulks over zodanig uitgestrektheid van voorschreven laan als de tegen woordige aanleg van den spoorweg over denzelve laan thans bewezen heeft nodig te hebben." De handtekening onder dit document, was de laatste die de succesvolle zakenvrouw zou zetten. Het is tekenend dat deze haar zowel zakelijk als privé raakte: zij was grootaandeel- houdster van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij en de transactie omvatte juist de grond onder de rook van haar geliefde Elswout. 24 Ons Bloemendaal, 34e jaargang, nummer 1, voorjaar 20 10

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 25