Eén familie door banden van huwelijk en geld AÖO bankiers, directeuren en koooiui HTERWIJL Prof. Ten Doesscnate In de Arnoldlaan sliep, ls hij ongemerkt ettelijke honderden guldens rijker-gewor den. Want de Hoogovens, waarvan hij directeur is, zijn een con* tinubedrijf. En liet kapitaal van de Amsterdamse Bank, waarvan hij commissaris is, brengt ook dag en nacht rente op; en ieder jaar een paar miljoen meer. Slapende worden ze rijk. Bij mijnheer G. Heyn in de Nachtegalenlaan (zoon van Albert) is het nog donker en mijnheer Van Herwaarden van de kalkzand steenfabrieken in Hillegom (ja, dlei) ligt ook nog op één oor. Het zal wel iaat zijn geworden gisteravond. Kaars Sijpestein schijnt ook nog niet goed wakker te zijn. Waarom ook? De machi nes draaien al, de winststroom loopt automatisch door. De oude mijnheer Bijleveld heeft eens het was voor de oorlog aan zijn tuinknechts verteld, dat zijn kapitaal elk uur twaalf gulden rente opbracht. Dat ging dag en nacht door. (De knechts tegen wie hij stond op te scheppen kregen 12 gulden in de week Mijnheer Heyn, mijnheer Kaars Sijpestein, mijnheer Ten Does- Bchate en velen van de 600 bankiers, directeuren en kooplieden in Bloemendaal, zouden geen rustige nacht meer hebben, als hun kapitaal per uur niet meer dan 12 gulden rente opleverde. Pas tegen een uur of 9 verschijnen er wat meer grote sleeën op de wegen, die van de Bloemendaalse duinen naar het binnen land afdalen. Vóór die tijd waren het voornamelijk de vracht auto's van de aannemersbedrijven, die nieuwe villa's bouwen of zand weghalen uit de duinen. Maar nu komen ook de sleeën Amerikaanse en Duitse, vooral Duitse Mercedes Benz is favoriet. De 600 bankiers, directeuren en kooplieden zijn bezig zich naar de plaatsen te begeven, waar de arbeidskracht van enkele hon derdduizenden wordt omgezet in winst voor hen. De kapervloot vaart uit! Daar zlln de zes commissarissen en directeuren van de Am sterdamse Bank, die in Bloemendaal wonen. Carl Romme is er ook bij. Daar zijn de Zaankanters Laan, Verkade, Honig, llulimanen Rote. - - Daar zijn de bankiers Holtrop, De Jong, Boltjes, Van Nlerop. Daar is mijnheer Brenninkmeyer van C en A, en mijnheer P. Goedkoop van de NDSM. - Nou ja, NDSM.Hij is commissaris van de Twentse Bank, van Bronswerk NV, van Thomassen en Drijver, van Krom- hout en noem maar op. Er zijn er tientallen bij, die meer commlssarlssenbaantjes hebben dan eèn boer koeien. Noem maar eens voor het vuistje weg de grote ondernemin gen op in Amsterdam en omgeving. Tien tegen een, dat een directeur of een commissaris ervan meevaart in de kapers- vloot, die op dit uur in verspreide formatie uit Bloemendaal uitvaart. Er zijn oudadelijken bij, die in industrie, bankwezen, scheepvaart en handel nieuwe fortuinen hebbert buit gemaakt (de Van Lenneps, Quarlessen vanU fford, De Vossen van Steenwijk en V an Heerdts tot Eversberg). En ook de allernieuwste rijken zijn er bij. Daar is mijnheer B 1 a ns van de Cemsto („zijn" vrouwen waren om half 6 vanmorgen al geld aan het verdienen voor hem), mijnheer Kattenburg van „Kattenburg Hollandia", en mijnheer- Speel, die voor zijn dochter een dierentuin liet aanleggen. Van de opvarenden van deze kapervloot zijn er velen van ge slacht op geslacht aan elkaar verwant. In sommige families geeft de inteelt bedenkelijke gevolgen te zien. Waar geen banden van bloedverwantschap zijn, houden financiële banden de verspreide formatie van de kapervloot tot een organisch geheel bijeen. U kunt een kopie van het pamflet voor 3 euro bestellen via redactie@onsbloemendaal.nl Ons Bloemendaal, 34e jaargang, nummer 1, voorjaar 20 10 29

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 30