Inhoud Van de redactie Pag. 3 Inhoud Van de redactie Pag. 4 Uitnodiging jaarvergadering Pag. 5 Jaarverslag 2009, Marion van Bussel Pag. 7 De Haute Finance in Bloemendaal door de eeuwen heen, Marius van Nieuwkerk Pag 14 Een kanonnenkoning op Elswout, Wim Post Pag. 17 De Judasboom (Cercis siliquastrum)Florentine van Eeghen en John Todirijo Pag. 18 Een tycoon op Aelbertsberg: Pierre César Labouchere, Guyon Labouchere Pag. 22 Zoveel mogelijk stilte en rust, Johanna Borski, financier van Nederland, Geertje Wiersma Pag. 25 Een bankier uit Bloemendaal, In gesprek met Sirtema van Grovestins, Rosemarij Schotte Pag. 28 Het Kapersnest Bloemendaal Pag. 30 De hyacintenwindhandel (1720-1737), Brigitte Rink Pag. 32 Banken in Bloemendaal, Wim Post Pag. 36 Oproep Reactie Mededelingen Pag. 39 Colofon Het is niet alles goud is wat er blinkt in eigentijds Bloemendaal. Gold dat ook voor de financiers die zich eeuwen geleden vestigden in Kennemerland? Marius van Nieuwkerk, een bankman in hart en nieren met veel belangstelling voor de geschiedenis van het geldwezen en woonachtig in onze gemeente, is bij deze rijke aflevering van Ons Bloemendaal onze gastredacteur. Hij schreef een waardevolle inleiding tot de Haute Finance door de eeuwen heen. Bekende namen als Adriaan Pauw, Borski en Hope komen aan bod. Een gesprek met een oud-bankier die in de tweede helft van de vorige eeuw actief was, is voor u opgetekend door Rosemarij Schotte. Wim Post vertelt ons over magnaat Marselis en maakte een overzicht van de bankgebouwen in onze gemeente. Als boom kozen wij voor dit nummer de Judasboom en bieden we u luchtiger zaken als hyacintenhandel en een kijkje in een kapersnest. Helaas is er een drukfout geslopen in de cover van ons laatste tijdschrift, die abusievelijk nummer 3, najaar 2009 vermeld de, terwijl het om nummer 4, winter 2009 gaat. Los bijgevoegd vindt u een strookje dat u over de onderste regel van het omslag van het winternummer 2009 kunt plakken, met onze welgemeende excuses. De lezing van Paul Jorritsma over kindertekeningen kan gelukkig alsnog doorgang vinden op 8 april, een poster is bijgevoegd. En schrijft u 12 april in uw agenda, dan houdt Gert Jan van Setten een interessante lezing over Leyduin en ontmoeten wij u graag op de jaarvergadering. Caroline Le Poole, Christine van Meer, Marius van Nieuwkerk, Rosemarij Schotte en Gert Jan van Setten Ons Bloemendaal, 34e jaargang, nummer 1, voorjaar 20 10 3

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 3