met behulp van veel vrijwilligers aangepakt. Voor dit project ontving initiatiefneemster Elbrich Fennema op de jaarver gadering van 2009 de Kleine Ereprijs. Monumentenzorg en bescherming cultureel en natuurlijk erfgoed Ons in 2008 ingediende bezwaarschrift tegen het afvoeren van de gemeentelijke monumentenlijst van Dr. D.Bakkerlaan 6 (Bohema)werd door de commissie bezwaar en beroep gegrond verklaard. De gemeente heeft vervolgens een rapport op laten stellen door de Monumentenwacht die concludeerde dat het pand niet meer te redden was. De Welstandscommissie adviseerde vervolgens de gemeente het pand van de monumentenlijst af te voeren, maar stelde voor 'bij vervangende nieuwbouw het monument als leidraad te houden. Hierbij zijn van belang de ligging in de omgeving, de bouwmassa en -hoogte, de bouwstijl en de detaillering'. Gezien de formulering van dit advies heeft Stichting Ons Bloemendaal goede hoop op een bevredigend resultaat. Een oplettende donateur maakte ons attent op de bouwval lige staat van de hooiberg bij rijksmonument Veen en Duin. Wij overlegden daarop met de gemeente. De hooiberg is in elk geval gestut en krijgt wellicht bescherming als gemeen telijk monument. Wij dienden een zienswijze in tegen de voorgenomen sloop van de twee dienstwoningen aan de Bloemendaalseweg 250/2SOA. De woningen maakten deel uit van het landgoed Belvédère waarvoor bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed een procedure was gestart tot aanwijzing als be schermd monument. De woningen waren echter buiten de beschrijving gelaten en konden daarom niet meer gered worden. Wij gaven een inspraakreactie op het voorontwerpbestem mingsplan Bloemendaal Dorp 4e herziening dat de bouw van appartementen boven Vreeburg mogelijk moest maken. Deze had geen resultaat. Ook ons bezwaarschrift tegen de plaatsing van Energyballs aan de kop van de Zeeweg werd afgewezen. In drie zaken waar Ons Bloemendaal zich al jaren voor inzet, deed de Raad van State uitspraak. Op 29 juli gaf de Raad van State de provincie gelijk inzake het Westelijk Tuinbouwge bied. Stichting Ons Bloemendaal had beroep aangetekend tegen de gedeeltelijke onthouding van goedkeuring door de provincie van het door de gemeente Haarlem vastgestelde bestemmingsplan 'Binnenduinrand'. In augustus werd ook het beroep dat Ons Bloemendaal had aangetekend tegen de kap van 255 bomen op het voormalig Marinehospitaalter- rein, afgewezen. Vlak voor de jaarwisseling bereikte ons het bericht dat de Raad van State ook uitspraak had gedaan inzake de zuidvleugel en de schoorsteen van Meerenberg. Ons Bloemendaal heeft zich steeds verzet tegen de afbraak of verruïnering van de zuidvleugel van het hoofdgebouw en het afbreken van de schoorsteen omdat beide een essentieel onderdeel vormen van de geschiedenis en ontwikkeling van Meerenberg. Ook dit jaar dienden wij hierover een zienswij ze in. Door de beslissing van de Raad van State mogen beide bouwwerken nu gesloopt worden. In de zomer volgden wij de bouwactiviteiten in Duin en Daal en met name de wateronttrekking aan het duin en had den hierover meerdere malen contact met de gemeente. Stichting Ons Bloemendaal nam ook dit jaar weer deel aan de klankbordgroep Bloemendaalse bos. De inbreng van Ons Bloemendaal blijkt gehoor te vinden bij de politiek. De toekomst Het komend jaar zal Ons Bloemendaal zich als vanouds weer inzetten voor het cultureel en natuurlijk erfgoed in onze gemeente. Maar wij zijn gelukkig niet de enigen. Het afgelopen jaar werden drie verenigingen opgericht die zich eveneens betrokken tonen bij hun omgeving. Het zijn de buurtvereniging Bloemendaal-Noord, De Vrienden van de Antonius van Paduakerk in Aerdenhout en de Vereniging tot Behoud van het Landelijk Karakter van Vogelenzang. De gemeente zal het komend jaar met een uitbreiding van de gemeentelijke monumentenlijst komen. Ons Bloemen daal is al in een vroeg stadium bij de totstandkoming van deze lijst betrokken. Bijzonder verheugend is ook dat er een fulltime gemeenteambtenaar voor de monumenten is aangesteld. Ons Bloemendaal gaf al een schriftelijke reactie op de pro vinciale structuurvisie en neemt actief deel aan de totstand koming van de Bloemendaalse structuurvisie die dit jaar gereed moet komen. Ook de discussie over het al of niet bebouwen van Vogelenzang Noord-Oost en het gebied van de Haringbuys heeft onze aandacht. Met het nieuwe gemeentebestuur onderhouden wij goede contacten. Gesprekken met wethouders, politieke partijen en de burgemeester bevestigen hoezeer er belang gehecht wordt aan de inbreng van onze stichting. Wij kijken de toe komst dan ook met vertrouwen tegemoet! 6 Ons Bloemendaal, 34e jaargang, nummer 1, voorjaar 2010

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 6