De Haute Finance in Bioemendaal door de eeuwen heen Door Marius van Nieuwkerk De wereld van La Haute Finance is maar al te goed bekend in Bloemendaal. Al eeuwen kiezen grote bankiers en geldmensen onze omgeving als domicilie. Enkele 'Haute Finance Bloemendalers'passeren op aansprekende momenten de revue. De geschiedenis van geld is eeuwenoud. Ook financiële crises zijn van alle tijden. Denk maar eens aan de Rivers of Babylon zo'n 5.000 jaar terug, met koning Hammurabi die zich zorgen maakte over de financiële fluctuaties in zijn rijk. Met wetten en straffen probeerde hij zijn wereld in het gareel te houden. Die straffen waren toentertijd niet mis: op financiële fraude stond de dood en op het in gebreke blijven van terugbetaling slavernij. Kom daar vandaag de dag nog maar eens om! Oud en nieuw Er zijn verschillende soorten geld. Chartaal geld in het handje en giraal geld via de bank, maar ook wit geld en zwart geld of goed geld en kwaad geld. Bovendien bestaat er oud geld en nieuw geld. De kenner G.L. van Lennep spreekt in dat verband over twee soorten rijken: de ervers en de makers. Beide groepen hebben een totaal verschil lende instelling. Grofweg gezegd zijn de ervers bang om hun geld te verliezen. Het zijn spaarders, die hun vermogen in stand willen houden zoals ook Sirtema van Grovestins in zijn interview in dit nummer aangeeft. Spaar dan heb je wat, placht professor Cornelis Anne den Tex (1795-1854) te zeggen. Daarentegen zijn de makers eigenlijk verbaasd dat niet iederéén veel geld verdient. Zij zijn de spenders en het geld ligt volgens hen op straat, voor het opscheppen. In Bloemendaal kennen wij beide soorten rijken en ook al eeuwenlang. Ursula den Tex beschrijft die oude Bloemendaalse wereld mooi in haar jongste boeken: "Wanneer ik de achtergrond van de Bloe mendaalse connecties zou analyseren zou ik een economisch netwerk beschrijven. De grond is er al vanaf de zeventiende eeuw door het Amsterdamse geld in be zit genomen, zoals later ook in het Gooi. Eerst hadden rijke stedelingen er een landgoed als zomerverblijf en voor de vinkenjacht; toen er een goede spoorver binding was, werd Bloemendaal een villadorp". De wereld van La Haute Finance, die van grote bankiers en geldmensen, zit logischerwijs dichter tegen die van het oude geld dan van het nieuwe geld aan. Vertrouwen komt immers te voet en moet als het ware rijpen en overerven. Adriaan Pauw Adriaan Pauw (1585-1653) was afkomstig uit een rijke koopmansfamilie en werd een staatsman van allure. Hij speelde tevens een belangrijke rol in de geschiedenis van onze regio. Zo kocht hij in 1620 de heerlijkheid Heemstede voor 36.000 gulden (vergelijk: het jaarloon van een wever was in die tijd 200 gulden). Met de aankoop verwierf hij een landhuis - het Oude Slot - en een stuk grondgebied dat ook een deel van Bloemendaal (Bennebroek) omvatte. Hij Adriaan Pauw. Ets van CornelisVisscher uit 1652 naar een schilderij van Honthorst. Pauw is afgebeeld in zijn bibliotheek, die 16.000 banden telde, waarvan 1.555 op botanisch gebied. (Archief Historische Vereniging Heemstede Bennebroek) Ons Bcoemkndaai, 34f. jaargang, nummer 1, voorjaar 20 10 7

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 7