(foto: Lydia van der Meer) stroomden toe en de nieuwe locatie bood ruimte voor expansie. Het bedrijf telde al snel zo'n 20 medewerkers. De omzet steeg, maar de kosten beduidend meer. In 2003 ging het - ook door onoplettendheid van de accountant van destijds - goed mis; niet bepaald een jaar om in te lijsten. Ze balanceerden op de rand van de afgrond en het aantal medewerkers moest flink worden terug gebracht. Een faillis sement kon worden voorkomen en het ging weer bergop waarts. "Er werken hier nu vijf man/vrouw vast, plus een aantal freelancers en we willen absoluut niet groeien", stelt Frans de Roo resoluut. Dat valt niet mee want de stroom opdrachten is fors en divers. Reclame maken is niet nodig. Het zingt zich wel rond als je vakwerk levert. De Roo Sainthill zit uiteraard in een heel ander segment dan de circa 3.000 'gewone' lijstenmakers, die er in Neder land zijn. Daar kun je bijvoorbeeld een portret laten omlijs ten en kiezen uit een groot assortiment aan maten en hout soorten. Maar in de ambachtelijke lijstenmakerij gaat het om het maken van een getrouwe weergave van een bepaalde oude stijl en - hun specialiteit - restauratie. Toegevoegde waarde De lijst is een essentieel onderdeel van een schilderij. Je zou het kunnen vergelijken met de muziek bij een film of een decor bij een toneelstuk. Het geheel is meer dan de som der delen: de lijst biedt een toegevoegde waarde. Dat was onze voorouders ook meer dan duidelijk. Die besteedden erg veel aandacht aan de lijst, waarbij er sprake is van stijlperiodes. Zo werd de 1 7e eeuw gekenmerkt door veelal zwarte lijsten van ebbenhout en later, na 1650, 'kwablijsten' met of zonder opgelegde ornamentiek zoals bloemranken. Andere en latere stijlperiodes zijn de Franse stijlen (Louis XIII, XIV, XV en XVI) waaronder de rococo en de régence vallen, en ook de empire. Een mengeling van al deze stijlen noemen wij neo klassiek, onder meer gebruikt voor de Haagse School. In harmonie met de afbeelding Daar aan de Zijlweg kun je een lijst voor je schilderij kiezen. Voor de niet-professionele klant een lastige keuze. "Meestal gaan ze dan toch wel af op ons advies. De lijst moet passen bij de omvang van het schilderij en in harmonie zijn met de afbeelding. Je moet ervoor oppassen dat de lijst niet over heersend wordt, bijvoorbeeld door overdadige ornamentiek. En je moet beslissen of en op welke wijze je bladgoud moet aanbrengen. Goud kan bijdragen tot de glans en daarmee de uitstraling van het schilderijstelt het tweetal. Guy Sainthill is gespecialiseerd in dat vergulden. De doosjes bladgoud komen uit Italië in een grote variatie van karaten. De magie zit in de verbinding met de ondergrond. Overigens heeft het bedrijf ook oude lijsten in voorraad. Het spreekt vanzelf dat naast de eerder genoemde eisen met name de maatvoering van belang is. Restaureren is een vak Ons Bloemendaal, 34e jaargang, nummer 2, zomer 2010 11

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 11