binnen liet vakgebied. Je kunt daarvoor studies volgen op ie der niveau: MBO, HBO en zelfs universitair. Bij alle studies zijn scheikunde en kunsthisto rie belangrijke vakken waarbij de hogere opleidingen zijn gericht op het leiding kunnen geven. Zoals bij vrijwel elke be roepsgroep wordt er gewaakt voor beunhazerij. Dus is er een certificaat en de bezitters ervan worden opgenomen in het register van restauratoren. Klanten in alle soorten en maten Kunst is ook handel, dus niet plaatsgebonden en duikt overal op. Met als gevolg dat de vraag naar lijsten en restauratie van vele en soms onverwachte kanten komt. "Zo hebben we een stabiele vraag van de kant van cruiseschepen, waarbij schilderijen het luxe interieur nog eens extra verfraaien. Ons advies gaat daarbij verder dan louter de lijst", legt Frans de Roo uit. Belangrijke klanten zijn natuurlijk de musea en die lijst is indrukwekkend: het Rijksmuseum, het Van Gogh, het Centraal Museum in Utrecht, Gemeentemuseum Den Haag vormen een selectie. Maar ook het buitenland heeft hun specialisme en kwaliteit ontdekt. Zoals de National Gallery in Londen en een aantal Amerikaanse musea. Wat de overheid betreft zijn de provin cie Noord-Holland en het ICN (Instituut Collectie Neder land) - onderdeel van het ministerie van OCW - belangrijke klanten. Ook de kunsthandel weet de weg naar het atelier te vinden in het besef dat een fraaie lijst de waarde van een schilderij sterk kan vermeerderen. En dan zijn er ook nog natuurlijk particulieren uit heel Nederland, maar in het bij zonder uit de directe omgeving, die hun interieur nog meer luister willen bijzetten. Soms wordt hun gevraagd om hun kennis van restauratie aan te wenden voor meer dan schilde rijen. Zo zijn ze werkzaam geweest bij de algehele restauratie van het interieur vanTrou moet Blycken, de sociëteit aan de andere kant van de Zijlweg. (foto: Lydia van der Meer) Een kunststuk Als je al zolang zoveel fraaie kunstwerken onderhanden hebt gehad, lijkt de vraag lastig te beantwoorden waarop ze nu het meest trots zijn. Maar dat valt mee. Eendrachtig kiezen ze al snel voor de 'zeven sacramenten'. We kregen de op dracht van het Koninklijk Museum voor de Schone Kunsten in Antwerpen. Rogier van der Weijden was een schilder uit de renaissance, we hebben het dan over de 1 Se eeuw. Een van zijn beroemdste en fraaiste werken is een drieluik dat de verstrekking van de zeven sacramenten weergeeft. Het middelste en verreweg grootste paneel was door vocht sterk verwrongen en beschadigd. Een grote en riskante klus die we met veel inspanning tot grote tevredenheid van het mu seum geklaard hebben." 12 Ons Beoemendaal, 34e jaargang, nummer 2. zomer 20 10

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 12