Joan Saraas Lijnslager, Luitenant der Infanterie (collectie Faase) tevoorschijn waarin het aantal gevangen vinken tussen 1795 en 1800 staat vermeld. Vanaf 1764 tot en met 1789 is mr. Joan Servaas Lijnslager, luitenant der infanterie te Amsterdam en buskruitfabrikant aldaar, de eigenaar. Na zijn overlijden in 1782 erft zijn weduwe Cornelia Balthasarina Hasselaer de buitenplaats en weet het gebied nog uit te breiden met een aantal stukken weiland aan de tegenwoordige Regentesselaan en Emmalaan tot aan de Zijlweg. Van dit echtpaar zijn prachtige portretten in mijn bezit. Teloorgang Als de Franse tijd is aangebroken, gaat het met veel buiten plaatsen snel bergafwaarts. Zo ook met Land en Duin. Vanaf 1 789 is Hendrikus de Wekker de Groot, griffier van het vre degerecht te Schoonhoven, eigenaar. Eind 1799 ziet hij het niet meer zitten de buitenplaats nog te handhaven, gezien het feit dat het herenhuis in deplorabele toestand verkeert. Hij vraagt het gemeentebestuur van Bloemendaal toestem ming het herenhuis te mogen slopen. Vanuit de burgerij komt er verzet aangezien veel knechten en tuiniers door de vernietiging van de buitenplaatsen geen werk meer hebben. Uiteindelijk is de vergunning toch afgekomen en is het he renhuis zo rond 1801 gesloopt. Afbeeldingen van dit heren huis zijn niet bekend. De tuinmanswoning aan de Jan Willem Cornelia Balthazarina Hasselaer, echtgenote van Joan Servaas Lijnslager (collectie Faase) Frisolaan is sloop gelukkig bespaard gebleven. Dit is dan ook de woning welke later in 1846 door Albertus Jacobus Faase samen met vier hectaren grond werd gekocht van de erven Arent Pluym. Het was in die tijd het enige woonhuis in het hele gebied. Tijdens de malaise in de bloembollenteelt begin vorige eeuw, zijn de gronden verkaveld en is driekwart van het gebied thans omgezet in woonwijken. Van de oude buiten plaats is slechts nog de tuinmanswoning te zien, in 2000 herbouwd in de stijl zoals de woning er in 1890, blijkens een in mijn bezit zijnde foto, moet hebben uitgezien. De publicatie De geschiedenis van deze buitenplaats is nu beschreven en zal eind 2010 gaan verschijnen in een gebonden boek van ongeveer 240 pagina's met vele kaarten, documenten en foto's, waarvan de meeste in kleur. Dit boek zal een aanwinst zijn voor iedere liefhebber van de historie van de gemeente Bloemendaal en van Overveen in het bijzonder. In dit kwartaalblad van Ons Bloemendaal is een brochure over het boek bijgesloten. Ons Bloemendaal, 34e jaargang, nummer 2, zomer 2010 19

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 19