JULlANASChOOL Notabelen voor de school, ter gelegenheid van de opening, 30 augustus 1935.Vin.r: Mr. F. Rohling ,J. de Jong (directeur Publieke Werken), WR Jansen (twijfelachtig), C. Schulz, en een onbekende. Op de achtergrond waarschijnlijk hoofd der school H. Hoekstra. Tweede Wereldoorlog De Julianaschool doorstond de Tweede Wereldoorlog wonderwel. Het gebouw en de inventaris (waaronder het archief) bleven gespaard - een uitzondering in een gemeente waar vrijwel alle scholen door de Duitsers gevorderd waren en de schade aan gebouwen, ter reinen en leermiddelen op tonnen werd geschat. Wel moest de Julianaschool, genoemd naar de toenmalige prinses Juliana, in 1941 op last van de Duitse bezetter haar naam wijzigen. Namen van levende Oranjes waren verboden. De school heette toen tijdelijk Willem de Zwijgerschool. Alles is nu keurig opgeruimd. i Onderwijsteam 1965 in de voortuin van de school: v.i.n.r: Bremer (lichamelijke opvoe- Alles staat nu op zijn plaats. ding), Franke, mw.Westerbeek, mw. Groot, hoofd der school Lagendaal (achteraan), mw. Behalve jij. Bakker (handwerken), mw. Moen, Mengerink (staand), en Verkerk. Tot de eerste generaties leerlingen behoorde de later in Overveen en omstreken bekende kas telein Carel Sligting, van het gelijknamige café (overgenomen van zijn ouders) aan de Zijlweg in Overveen. Nadat Sligting in 1984 overleden was, schreef de Haarlemse auteur L.H.Wiener: Lagendaal Het gezicht van de Julianaschool werd Rein Lagendaal (1912-2006). Hij kwam er in 1939. In 1946 werd hij er hoofd, en dat bleef hij tot aan zijn pensionering in 1977. Nog altijd een Julianaschoolrecord. 'Een ontzagwekkend hoofd der school, altijd onkreukbaar in het pak' zo herinnert oud-leerling Theo Michels zich hem. Oud-collega Nettie hout) is een voorbeeld van scholenbouw op zogeheten vlin- dervormig grondplan. De ligging op het zuidoosten maakt een goede lichtinval mogelijk en de beide vleugels maken een uitnodigende indruk. Op vrijdag 30 augustus 1935 verzamelen genodigden zich voor de feestelijke opening in de splinternieuwe gymzaal. Burgemeester Den Tex geeft na zijn openings toespraak Bornwater - op dat moment net geen wethouder van onderwijs meer - de eer de nieuwe school te openen. De oudercommissie biedt B&W als blijk van waardering en dank baarheid drie gebrandschilderde ramen aan - nog steeds te zien in de school. Van 17.00 tot 20.00 uur kan een ieder de school bewonderen. De dinsdag erna, op 3 september om 9.00 uur, zullen de eerste lessen beginnen. Ons Bloemendaal, 34e jaargang, nummer 2, zomer 20 10 21

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 21