--1&& De zeer zeldzame Sorbus domestica op de kruising Zvvaluvvenvveg en Leeuwenrikenkan in Aerdenhout (foto John Todirijo) de gewone lijsterbes (Sorbus aucuparia) vooral vaak te vinden als ondergroei in de bos- en duinparken. Net voorbij de grensovergang van Santpoort-Zuid naar Bloemendaal, langs de Brederodelaan vlakbij Park Brederode, zijn lijsterbes sen als laanboom te vinden. Aan de Hoplaan, een redelijke smalle laan in Aerdenhout, is een piramidale soort (Sorbus x arnoldiana Golden Wonder') met geveerd, groen blad aan rode bladstelen als laanboom geplant. De meelbes-typen kan men in de gemeente als laan- en parkboom veelvuldig aantreffen. Deze bomen hebben een grote sierwaarde en daarnaast kunnen ze goed tegen de zoute zeewind. Waar ze echter niet tegen kunnen zijn de grote hoeveelheden strooizout aan stamvoet/wortel tijdens de winter. In noordelijke richting kijkend vanaf de Henk Lensenlaan langs de Teylingerweg is een bijzonder fraai landschappelijk effect te zien, door het toepassen van kogelvormige meel- bessen aan beide zijden van de weg en in het midden de kerktoren. Zowel landschappelijk als ecologisch zijn deze meelbessen bijzonder interessant. Bom en horoscoop De Kelten hadden over de lijsterbes in hun bomenhoros- coop het volgende te zeggen. Geboortedata tussen 1 en 11 april, 4 en 14 oktober: De ogenschijnlijke tederheid van de lijsterbes bedriegt, hij is sterk en volhardend en treedt zijn beproevingen en levens- stormen moedig tegemoet. Hoewel men op zijn gezicht vaker een lach dan een traan ziet, lijdt hij onder elk verdriet van vreemden of van zichzelf, diep en intensief. Maar dat is nu eenmaal het wezen van de lijsterbes: vol lieftalligheid, opgewekt en door de natuur rijk bedeeld. Hoewel hij niet egoïstisch is en steeds in de weer is om te voorkomen dat de aandacht niet altijd op hem wordt gevestigd, wil hij wel graag veel zaken in eigen regie regelen. Hij houdt van het leven, de beweging, de onrust en zelfs de complicaties. Hij is afhankelijk en onafhankelijk tegelijkertijd! Soms maakt hij zich het leven ook moeilijk door onnodige overwegingen en analyses. Zijn goede smaak en zijn inlevingsvermogen maken hem geschikt voor een kunstenaarsberoep, maar ook kan hij op andere gebieden veel bereiken. In de liefde rea geert hij verrassend, onstuimig, hartstochtelijk en gevoelig. Maar toch voelt hij zich vaak onbevredigd en wisselt hij van partner. Hij is een onderhoudend persoon, maar fouten vergeeft hij nooit en meestal is hij het die een relatie be ëindigt. Vanwege zijn fijngevoeligheid zou hij menige zaak van tevoren kunnen zien aankomen, als hij daar maar in zou geloven. Ons Bloemendaal, 34e jaargang, nummer 2, zomer 20 10 25

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 25