De kleine Ereprijs voor Willem Metselaar Tijdens de jaarvergadering op 12 april werd de Kleine Ereprijs uitgereikt aan Willem Metselaar vanwege zijn inzet voor de restauratie van het torentje van de Hartenlustschool. (foto Cor van Iperen) Bouwplannen Zeeweg Mr. A.H.BWitte schrijft op 26 maart 2010 het volgende: In het aardige boekje De parel van Kennemerland, Bloemendaal van A tot Z stelt de schrijver H. Pieterson op blz. 124 dat de bouwplannen langs de Zeeweg niet gerealiseerd konden worden door de economische crisis, de oorlog en het verzet van natuurorganisaties. Uit het volgende blijkt dat dit een misvatting is. Een belangrijke planologische beslissing tijdens WO II Op IS mei 1941 richt men de Rijksdienst voor het Nationa le Plan op. De president van deze rijksdienst stelt op 20/21 juli 1942 een lijst van natuurreservaten vast. Bij deze vast stelling is -kort gezegd - bepaald dat ieder die het voorne men heeft binnen deze gebieden een werk uit te voeren, dit moet melden bij de rijksdienst. Die geeft wel of geen toe stemming. Op de lijst worden en onder anderen genoemd de 'Bloemendaalsche duinen'en 'Buitens langs den Duinvoet bij Haarlem', zoals onder meer Elswout enVinkenduin. Na de oorlog neemt de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting deze lijst over. Dit houdt in dat voor natuurge bieden tot 1 augustus 1970 voor het uitvoeren van bouw werken en andere werken, zoals bijvoorbeeld de aanleg van wegen, kennis moet worden gegeven aan de minister. Omdat deze zogenoemde meldingsplicht op 1 augustus 1970 komt te vervallen, dient de gemeente voor die tijd een bestemmingsplan vast te stellen om de natuurgebieden te beschermen. Door een goede samenwerking tussen de ambtenaren en het architectenbureau Kuiper, Gouweter, De Ranitz en Bleeker kunnen drie grote bestemmingsplannen voor het buitengebied, dat wil zeggen het gebied buiten de dorpskernen, via een voorbereidingsbesluit, tijdig aan de raad ter vaststelling worden voorgelegd. Projectontwikke laars en grondspeculanten hebben het nakijken. De Zeeweg Vanaf de vaststelling van de lijst door de president van de Rijksdienst voor het Nationale Plan is het verboden langs de Zeeweg te bouwen. Dit is een financiële strop voor de ge meente Bloemendaal. Want wat was het geval? Er is ongeveer twee miljoen gulden uitgegeven voor de aanleg van de weg. Met de verkoop van bouwpercelen langs de weg hoopt het gemeentebestuur dit bedrag te compenseren. Tevergeefs doet het bestuur een beroep op het rijk om deze planschade te vergoeden. Ondanks deze financiële schadevoor de gemeente is het landschappelijk resultaat gunstig: tot op de dag van vandaag is er geen ontsierende bebouwing langs de Zeeweg gereali seerd. Versterking redactie Bent u geïnteresseerd in verhalen over uw omgeving, zowel waar het de historie als de toekomst betreft? En vindt u het leuk om zorgvuldig met teksten en beeldmateriaal om te gaan? Houdt u van samenwerken? De redactie is ter versterking van het team op zoek naar een enthousiast redactielid. Als redactielid bent u elk kwartaal actief in en verantwoordelijk voor het tot stand komen van het tijdschrift Ons Bloemendaal. Het gaat hierbij om het bedenken van thema's en onderwerpen, begeleiden of zelf schrijven van artikelen, en het ter perse brengen van dit tijd schrift. Het werken in teamverband staat hierbij voorop. Per kwartaal zult u, verspreid over acht weken, gemiddeld wel 40 uur aan dit redactiewerk besteden. Als u belangstelling hebt voor deze leuke taak in teamver band, neem dan contact op met Rosemarij Schotte (tel. 023 5267717 of rschotte@xs4all.nl) of Caroline Le Poole (tel. 023 5278178 ofblepoole@planet.nl) 26 Ons Bloemendaal, 34e jaargang, nummer 2, zomer 20 10

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 26