Muysken (1 843-1922) had in 1876 al opzien gebaard met het kasteel Oud-Wassenaar, een nogal buitensporig staaltje Hollandse neorenaissance. Die stijl, gekenmerkt door een levendig silhouet en de afwisseling van natuur- en bak steen, was nauw verbonden met de heftige nationalistische sentimenten die zich ook in Nederland aan het eind van de eeuw manifesteerden. Duinlust is daar een wat rustiger voorbeeld van met zijn 'gestapelde' terrassen, trapgevels en torens. Muysken ont wierp ook de monumentale ingangspartij en de portiers woning. Voor het park tekende de Duitse ontwerper Eduard Petzold, eveneens bekend van Oud-Wassenaar. Er zijn een paar geestige objecten te vinden, zoals een houten tuin- mansverblijf uit 1 899, opgetrokken uit een Noors bouw pakket; een soort IKEA-huisje dus. Met deze Borski's is het overigens niet goed afgelopen: alle mannelijke nakomelingen vertoonden ernstige aangebo ren afwijkingen, mogelijk het gevolg van die 19de eeuwse vloek: de syfilis. werp van J. Schotel, die ook tekende voor het bijbehorende machinegebouw aan deTetterodeweg 27, in opdracht van het Gemeentelijk Waterleidingsbedrijf van Haarlem. Aan de architectuur is het niet direct te zien. De uitkragende bovenbouw in neorenaissancestijl doet met zijn nutteloze kantelen niet direct aan een nutsgebouw denken. Maar dat is het wel degelijk met een voor de tijd ultramodern reservoir van het type INTZE-II. Hier zien we de smaak van de op zijn einde lopende eeuw nog een keer ten volle uit: gloednieu we technologie tot heil van de mensheid, trots gepresen teerd in een verheven maar ook vertrouwde verpakking. "De bourgeois-conceptie van mooi", zoals de historicus Presser dat noemde. De nieuwe eeuw zou al gauw radicaal andere smaken gaan propageren. Watertoren Geen waardiger afsluiting van deze tour door het 19de eeuwse Bloemendaal dan deze trotse watertoren bij Over- veen, alweer vastgelegd door de onvermoeibare Bispinck. Het monument werd opgetrokken in 1897 naar een ont-

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 13