Vogelenzang, interieur O.L.Vrouwe ten Hemelopneming (foto M. van der Kleij-Molthof) Vogelenzang De O.L.Vrouwe ten Hemelopneming verrees tussen 1 858 en 1861. Het is een één-beukige neogotische kruiskerk met kruisribgewelven. De apsis heeft een driezijdige afsluiting. Opvallend is dat deze kerk in tegenstelling tot de meeste katholieke kerken niet georiënteerd is, dat wil zeggen, dat de lengteas niet naar het oosten is gericht. Dit was al vanaf de vroegchristelijke periode gebruikelijk in de kerkenbouw. Mogelijk is in Vogelenzang de ligging van de kerk ten op zichte van de dorpskern de reden geweest dat men ervoor koos om het ontwerp 180° te draaien, met de ingang op het oosten. Italiaanse inspiratie De O.L.Vrouwe ten Hemelop neming in Vogelenzang lijkt met zijn één-beukige hoofdvorm een eenvoudige kerk, maar is dat qua interieur allerminst. De persoonlijke inzet en bevlo genheid van bouwpastoor Borret heeft hier geresulteerd in een heel bijzondere inrichting en afwerking, die in 1865-1866 gereed kwam. Th.J.H. Borret (1812-1890), afkomstig uit een gegoede familie uit 's Hertogenbosch, voltooide als een van de wei nigen zijn priesteropleiding in Rome en keerde na een vierjarig verblijf in pauselijke stad terug naar Nederland om te promoveren in de theologie. Het is de Italiaanse inspiratie die zichtbaar wordt in met name het ontwerp van de wandbetegeling en de mozaïeken in de vloer van het presbyterium. Dergelijke grote tegeltableaus als lambrisering zijn ongebruikelijk voor een Nederlandse kerk uit deze periode. Borret schroomde niet om in het interieur van de Vogelen- zangse kerk zijn handtekening te plaatsen. De driedelige houten koorbank in het priesterkoor toont de geschilderde afbeeldingen van de drie heiligen naar wie Borret isver- noemd: Theodoras, Josephus en Hubertus. Bovenin prijkt in hout gesneden het familiewapen van de Borrets. Ook hier bestaat de hoofdvorm uit een groot rechthoekig ge metseld volume, met transept en apsis. Een traditionele kapcon structie met spanten, trekbalken en gordingen, sluit de ruimte van boven af. De constructie van het gewelfhout is identiek aan die in Overveen: een spitsge- vormde kruisstructuur die aan de bovenzijde verbonden is met de onderste trekbalk van de kap en aan de onderzijde in de zij muren is verankerd. Ook hier is de opbouw van de gepleisterde gewelfvlakken hangend aan de schenkels met latjes duidelijk herkenbaar. De conditie van de gewelven is na 150 jaar nog uitstekend. Ons Bloemendaae, 34e jaargang, nummer 3, najaar 20 10 21

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 21