Inhoud Van de redactie Pag. 3 Inhoud Van de redactie Pag. 5 BlikOpener, Marion van Bussel Pag. 6 De smaak van de 19de eeuw, Een tocht langs 12 Bloemendaalse monumenten, Gert Jan van Setten Pag. 14 De zeven smaken van Belvédère, Jannes van Everdingen Pag. 18 De stukadoorsgotiek van Theodoras Molkenboer, Uniek geworden vakmanschap in de kerken van Vogelenzang en Overveen, Mathilde van der Kleij-Molthof Pag. 24 Groenten, gangen en gezondheid, Elbrich Fennema Pag. 27 De 'Zandkuil' van Dries van Geluk, Piet van der Ham Pag. 34 De kweepeer (Cydonia oblonga), Florentine van Eeghen en John Todirijo Pag. 36 OproepReactieMededelingen Pag. 3 9 Colofon Traditiegetrouw staat het herfstnummer van Ons Bloemendaal in het teken van de Open Monumentendagen. De gemeente heeft dit jaar ons overzicht van de op 12 en 13 september opengestelde monumenten gedrukt; u vindt het op een los blad bij dit tijdschrift. Ook vindt u een overzicht met de concerten in de dorpskerk en het programma van muzenforum bijge sloten. Het thema van de Open Monumentendagen 201 0 is De smaak van de 19de eeuw. Gert Jan van Setten neemt dit diema ter hand en leidt u langs een aantal belangrijke monumenten binnen onze gemeente. Ook gaan wij letterlijk in op het thema smaak. Jannes van Everdingen, bewoner van Belvédère, beschrijft zeven smaken die zijn tuin voortbrengt. Ook Elbrich Fennema dient een smaakvol verhaal op over eten, koken en tafelen in del 9de eeuw. En er komt een ouderwetse boom met eetbare vruchten aan de orde in de vorm van de kweepeer. Architectuurhistorica Mathilde van der Kleij schreef een artikel over de unieke stukadoorsgotiek van Theodoras Molken- boer, waarvan onze gemeente maar liefst twee ongeëvenaarde voorbeelden bezit. Mocht u een herfstwandeling willen maken, dan raden wij u aan om een 'rondje Bokkedoorns' te lopen na eerst het 'ijs koud de beste' artikel van Piet van der Ham over deze Zandkuil gelezen te hebben. Caroline Le Poole, Christine van Meer, Rosemarij Schotte, Gert Jan van Setten Ons Bloemendaal, 34e jaargang, nummer 3, najaar 20 10 3

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 3