Het Kerkplein in Bloemendaal in 1833, het tweede pand links is de vroegere diaconie-school. De twee uitbouwtjes dienden oorspronkelijk als klompenhuis en plee. (foto Ignatius Bispinck) school waren strikt functioneel. Het ene bood onderkomen aan de plee, het andere diende als klompenhok en in voor komende gevallen als strafverblijf. Chalet Duin en Daal Zéér naar de smaak van de 19de eeuw was Zwitserland. Het woeste berglandschap en zijn onverschrokken bewoners dienden als achtergrond voor veel gedichten, romans en Het chalet van Duin en Daal ten tijde van de familie Arnold, omstreeks 1880. Het in 1834 door J.D. Zocher ontworpen chalet werd als jachtver- blijf gebruikt, (foto part.coll) opera's, zoals Wilhelm Teil. Ook de bouwkunst vond inspira tie in de Alpen. Een heel vroege uiting van helvetofïlie is dit 'chalet', een Zwitserse stal die Jan David Zocher in 1834 ontwierp voor het landgoed Duin en Daal, in opdracht van de eigenaar nir. B.C. de Lange. Die had de buitenplaats in 1824 verworven en trok later Zocher aan voor het ontwerp van een park in de romantische landschapsstijl die 'en vogue' was. Het houten bouwseltje staat nog er steeds, aan de Lage Duin en Daalseweg 31Even zoeken maar. Veel bekender is de 'Zocherzwitserij' aan de Wüstelaan in Santpoort, die Zocher in 1835 ontwiep voor A. van der Hoop, nu bekend als het etablissement Bosbeek. Koetshuis Duin en Daal Een ander schilderachtig element op Duin en Daal is het Koetshuis, in de huidige vorm ontworpen in 1856 door A.N. Godefroy voor de toenmalige eigenaar, de schatrijke Indische planter J.W Arnold. Het elegante gebouwtje ver toont kenmerken van een andere dominante smaak van de I9de eeuw: de neogotiek. In de twee de helft van de eeuw vond deze stijl vooral toepassing in kerkgebouwen; elders in dit nummer wordt daar aandacht aan besteed. Volgens Bert Sliggers (in een artikel in OB 16/2) gaat het Ons Bloemendaal, 34e jaargang, nummer 3, najaar 20 10 7

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 7