ANTON PiECK Het Koetshuis "Duin en Daal' te Bkxmcodül. Koetshuis van Duin en Daal (tekening Anton Pieclt) in dit geval in aanleg ook om een religieus, althans pseudo- religieus bouwsel. Hij stelt namelijk dat het een verbouwing is van een door Zocher ontworpen 'gotisch' kapelletje, als decoratief element in het door hem vormgegeven park. Net als het Zwitserse chalet zou het in oorsprong dus een 'folly' zijn geweest zoals er zo vele waren in 19de eeuwse parken. Overbeek Een gaaf voorbeeld van een eenvoudig en toch statig neo classicistisch landhuis is Overbeek aan de Bloemendaalse- weg nr ISO, gebouwd in 1840 door I.H. Warnsinck voor Overbeek rond 1890, toen de buitenplaats nog Lindenheuvel heette. het echtpaar David Borski en Anna Insinger. Voorheen was het een 'overplaats' van de buitenplaats De Beek, daarvan gescheiden door de onverharde Bloemendaalseweg. Achter het huis lag een hoge, met linden beplante duin en daar aan ontleende het de naam Lindenheuvel. In 1900 liet de erfgename van David, Johanna Jacoba Borski, aan gene zijde van dezelfde duin een nieuw landhuis bouwen voor dochter Olga en haar man, de beroemde Zwitserse vogelaar Adolphe Burdet. Dat huis kreeg de naam Lindenheuvel, waarop het oude herdoopt werd tot Overbeek. De tuin herbergt veel bijzondere bomen - geheel naar de smaak van de eeuw. Het pronkjuweel is zeker de wellingto- nia of mammoetboom, in 1860 geplant door David Borski. IMleerenburg In 1 844 kreeg onze regionale smaakmaker par excellence, Jan David Zocher, van de provincie Noord-Holland de op dracht voor het ontwerp van een inrichting voor de verple ging van krankzinnigen, zoals beoogd door de Krankzin nigenwet van 1841. Meerenburg (zo genoemd naar de oude buitenplaats waarop het complex verrees) werd een van de vroegste en mooiste materialisaties van een nieuw concept. Door toedoen van vooruitstrevende geneesheren werden moderne ziekenhuizen bedacht, die patiënten niet alleen 8 Ons Bloemendaal, 34e jaargang, nummer 3, najaar 20 10

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 8