COMMUNIS SALUS SINGULIS CONSTAT Veertig jaar trouwe dienst Anton Pieck en het Kjennemer Lyceum Door Guido van Rijn Anton Pieck is een onderschat kunstenaar.Tot aan zijn dood in 1987 woonde hij op de Prins Mauritslaan 107 in Overveen, vlak naast het Kennemer Lyceum, waar hij vanaf de oprichting in 1920 tot zijn pensionering in 1960 tekenleraar was. In die tijd werd er vanzelfsprekend veelvuldig een beroep op hem gedaan om zijn artistieke gaven aan te wenden voor publicaties van het Kennemer en voor schilderijen in de school. Toen er onlangs een grote overzichtstentoonstelling van zijn werk werd gehouden in Haarlem, werd er vreemd genoeg vrijwel geen enkele aandacht besteed aan zijn tijd op het Kennemer. Tijdens drukbezochte lezingen voor zijn oud-leerlingen in het Anton Pieck Museum in Hattem en tijdens de reünie ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan van de school, heb ik dat recht kunnen zetten. In deze speciale uitgave van Ons Bloemendaal worden nu de resultaten van het onderzoek naar de relatie tussen Anton Pieck en het Kennemer Lyceum getoond. 'Communis Salus Singulis Constat' het heil van het algemeen berust bij allen afzonder lijk. 'Zinspreuk van het Kennemer Lyceum, van Dr. W van Esveld,' staat er achter in het Van Dale Groot Woordenboek der Neder landse Taal te lezen. Anton Pieck, die bij de oprichting van de school in 1920 werd aangesteld als leraar tekenen, maakte er voor het tienjarig bestaan een mooi vignet van. Hoewel er nu andere theorieën zijn over de bouw van de Egyptische piramiden, slaag den de werkers er met vereende krachten in om een volmaakt huis voor de eeuwigheid van hun farao te bouwen. Ons Bloemendaal, 3 4e jaargang, nummer 4, winter 2010 13

Ons Bloemendaal | 2010 | | pagina 13