'Amsterdamse School' aan de Platanenlaan Vroege bebouwing op de Kinheimweg Hoek huizenblok Piatanenlcsan-iepenlaan, 2011 Rechts: Poortgebouw Platanenlaan met doorkijk naar de achtertuinen bescherming der duinen'ligt. En of dit alles niet duidelijk genoeg was, voegde de brochure er aan toe: 'Knoopt U dit goed in het oor, wat wij U hier zeggen'. Wonderlijk genoeg ontbrak in de brochure de naam van de architect van de twee bouwprojecten. Vreemd omdat vooral het huizenblok aan de Platanenlaan, gebouwd in de typisch Amsterdamse Schoolstijl, opvallend is. Het was voor het eerst, en tevens voor het laatst, dat deze moderne stijl met golvende lijnen en platte daken, voor een hele huizenrij in Bloemendaal werd toegepast.Toch komt de naam van de bouwkundige, Hendrik Lucas, niet alleen in de Kinheim-brochure, maar ook in boeken over de Amsterdamse School niet voor en alleen met moeite is er in archieven iets over zijn leven te vinden. Zeker is in ieder geval dat hij op 6 december 1894 werd geboren op de Nassaukade 117-b in Amsterdam. Zijn vader, Frederik J. Lucas (1869-1909) had uiteenlopende beroepen. In Amsterdam stond hij ingeschreven als winkelier, later was hij agent van een levensverzekeringsmaatschappij. Hendriks moeder, Wijnanda de Lugt (1869-?) kwam uit een familie van timmerlieden en bouwkundigen.Toen Hendrik bijna drie jaar was, verhuisde het gezin uit Amsterdam naar de Lange Heerenstraat 42 in Haarlem, de geboortestad van zijn vader. Het gezin veranderde in Haarlem nog een keer van adres en Hendrik bleef enig kind. Ingrijpend was ongetwijfeld dat zijn vader in april 1909 op veertigjarige leeftijd overleed. Hendrik was veertien en veel geld voor een goede opleiding was er wellicht niet. Zijn moeder hertrouwde twee jaar later met Johannes Vogelzang, rijksambtenaar bij justitie. Hij was 24 jaar, dat wil zeggen 18 jaar jonger dan zijn bruid en hij kon daarmee een oudere broer zijn van zijn stiefzoon Hendrik, met wie hij slechts zeven jaar verschilde. Hendrik Lucas was al jong terecht gekomen in kringen van timmerlieden, aannemers en bouwkundigen; hij leerde het vak in de praktijk, misschien in zijn moeders familie De Lugt of via de gemeente Haarlem, waar hij in 1915 in dienst was als ambtenaar bij bouw- en woningtoezicht. Allesbeslissend moment voor zijn persoonlijken beroepsleven, is zijn huwelijk op 2 oktober 1919 te Bloemendaal met de iets jongere Dina S.Th. Lassing (1896-1953), enig dochter van Jan Willem Lassing (1874-1947), een bekende aannemer in de Haarlemse bouwwereld en bovendien eigenaar van de timmerfabriek Kennemerland te Halfweg. Getuige bij het huwelijk is onder anderen Lucas'stiefvader Johannes Vogelzang. Stiefvader en -zoon konden het kennelijk goed met elkaar vinden. Lassing had in 1903 voor zijn gezin aan de Kinheimweg 4, dat toen nog slechts een achterweg van de Kleverlaan was, een huis laten bouwen. Een gevelsteen herinnert tot op de dag van vandaag aan de eerste steenlegging op 10 september 1903 door de toen zevenjarige Dina. Zij bracht er 24

Ons Bloemendaal | 2011 | | pagina 24