Duin en Daal zakenduo verbetert Breesaap door ontginning, de aanleg van wegen en de bouw van boerderijen. Twintig jaar later zullen deze ondernemende heren ook nauw betrokken zijn bij de aanleg van het Noordzeekanaal en de grondlegging van IJmuiden. In 1853 koopt Jan Willem het idyllische, 41 ha. grote landgoed Duin en Daal van de erven mr. B.C. de Lange van Wijngaarden.Tuinbaas Gerrit van der Werff houdt hij in dienst. De architect Godefroy krijgt opdracht om het woonhuis aan de westkant uit te breiden. Ook komt er een langwerpige serre voor de teelt van tropische bloemen en vruchten. Daarnaast wordt een personeelswoning opgetrokken, en verderop komt er een koetshuis voor vijf rijtuigen en een paardenstal. Er is helaas niets meer van over. In 1856 zijn de uitbreidingen gereed, maar de bouwheer heeft nog geen rust. Zes jaar later laat hij in Den Haag een imposant winterverblijf bouwen tegenover het Willemspark, aan de Schuddegeestweg .Die wordt later heel toepasselijk omgedoopt tot Javastraat, en het huis van Arnold blijkt groot genoeg om van 1912 tot 1972 als onderkomen te dienen voor de Elaagse gemeenteraad. Lang heeft de familie er niet van genoten. In 1865 reist ze terug naar Indië en mevrouw Augustina heeft voor zover bekend nooit meer voet op Nederlandse bodem gezet. Haar man wel. Die verblijft hier van 1870 tot 1874. Dan voegt hij zich weer bij zijn vrouw in Indië, vroeg genoeg om haar te zien sterven. Een jaar later, in 1876, keert hij voorgoed terug naar Nederland en naar Duin en Daal, waar hij op 26 november 1885 overlijdt. Het zuidelijke deel van het goed laat hij na aan zijn zoon J.W.R., die zich er weinig laat zien. De rest erft dochter Eliza Paulina; met haar echtgenoot E.P.L.de Munnick neemt zij haar intrek in het herenhuis. Zeer hecht is de band met het landgoed blijkbaar niet, want in 1899 verkoopt de familie beide delen van de buitenplaats. Weinig herinnert meer aan deze buitenissige Bloemendalers. Op de Algemene Begraafplaats in Bloemendaal is de eenvoudige dubbele zerk te zien waaronder Jan Willem en drie latere generaties Arnold rusten. En dan is er de Arnoldlaan, die bij raadsbesluit van 26 juni 1913 naarde gefortuneerde koloniaal werd vernoemd. (met dank aan Wim Post) Pag. 9. Familie Arnold voor het herenhuis in District Tjilingsi Pag. 1 Herenhuis Tjilingsi - westzijde Herenhuis Tjilingsi - voorzijde Kantoor van J.W. Arnold in Tjilingsi

Ons Bloemendaal | 2011 | | pagina 11