Foto 6. Op de Rijp konden Stoop en zijn gezin zich een zeer royale levensstijl permitteren. Om te beginnen was er 8 man personeel. Op den duur werd De Rijp een soort bedrijf.Tegen 1920 was het aantal personeelsleden gegroeid tot 20 personen. Dit was nodig voor huis, tuin en vervoer, maar ook was er behoefte aan een secretaris voor alle mogelijk taken. Steun en toeverlaat was gedurende tientallen jaren de heer J.W. Kramer. Mevrouw Stoop werd bijgestaan door een eigen secretaresse en een dame van gezelschap. Bij hun veertigjarig huwelijksfeest kregen de Stoopen van het personeel een zonnewijzer cadeau. Foto 7.8. 9. Voor de inrichting van het huis werden kosten noch moeite gespaard. Londen was destijds het mekka op winkelgebied. De Stoopen sloegen daar gretig hun slag en bij kistenvol werd huisraad aangeschaft en naar Nederland verscheept. Voor oude of moderne kunst of antieke meubels bestond niet direct een voorliefde. Er werd niet systematisch verzameld. Wel valt op dat Aziatische kunstnijverheid her en der in het huis te vinden was. Op de gang boven stond een beeld van een olifant die door een tijger besprongen wordt. In één der salons prijkte een Chinees kunstkabinet van zwart ebbenhout ingelegd met ivoor en parelmoer. In Stoops werkkamer een Japans kamerscherm uit de Mei-periode (tweede helft 19de eeuw). Op het scherm, in rood en zwart gelakt houtsnijwerk waren afbeeldingen van goden en godjes van ingelegd ivoor en parelmoer. Het scherm hoorde in een doorgang te staan om kwade geesten te beletten van de ene ruimte naar de andere te gaan. Stoop beschouwde het als het pronkstuk van zijn inrichting. Op de schoorsteenmantel een bronzen siristel. Foto 10. 11. 12. Goed onderwijs lag het echtpaar Stoop na aan het hart. Daarom richtten ze voor hun eigen 14

Ons Bloemendaal | 2011 | | pagina 14