,|T>enda« aan Zo en andermans kinderen een lagere school op - de Bloemendaalsche School Vereeniging - en maakten de bouw van een middelbare school - het Kennemer Lyceum - mogelijk. De lichamelijke ontwikkeling werd bevorderd door een zwembad te laten verrijzen op de grens van Overveen en Haarlem. Foto 13. 14. In de naaste omgeving verplaatste Stoop zich de eerste jaren in diverse rijtuigen. In de stal stonden twee paarden, alles verzorgd door een eigen koetsier en knecht. In 1907 - vrij laat overigens- schafte Stoop een automobiel aan, de eerste van een serie Spijkers, en moest de koetsier worden omgeschoold tot chauffeur. Foto 15. De mijningenieur kon de verleiding niet weerstaan een nieuwe boring naar petroleum in het zuiden van Beieren, aan de Tegernsee, te ondernemen. Niet olie, maar geneeskrachtig jodium- en zwavelhoudend water vond hij er en ging dit ook exploiteren. Op de weilanden van de Wiese am See ontstond de badplaats Bad Wiessee. Veel geld en energie werd erin gestoken. Bad werd Stoops troetelkind en ontwikkelde zich voorspoedig, maar is toch nooit zo'n doorslaggevend financieel succes geworden als de Indische petroleumonderneming. Foto 16. Verdriet werd het echtpaar niet bespaard. Hun jongste dochter, zeer artistiek begaafd en door iedereen geliefd, was ongeneeslijk depressief en pleegde zelfmoord. In 1930 werd de gouden bruiloft gevierd. Maar duidelijk zichtbaar is dat de leeftijd en het leven een zware druk legden op het oude echtpaar. 15

Ons Bloemendaal | 2011 | | pagina 15