De Connectie Bloemendaal-Indië Predestinatie of toeval Een feit blijftdat eengroot aantal I ndiëgangers zich in Bloemendaal heeft gevestigd of er na de oorlog naar gerepatrieerd is. Voor mijnfamilie is deze Bloemendaal-lndië connectie al ruim 150 jaar geleden gestart en dit geldt voor een groot deel van de Indische Bloemendalers. De teloorgang van de VOC, gevolgd door de Frans-Engelse periode [1805-1814] Nederland - Indië in de i9de eeuw Vaders familie in de 19de eeuw [1840-1900] Door Joost de Boer De VOC-periode kenmerkte zich door versterkte handelsposten in de havens en het verkeer over zee met zeilschepen. Maar de VOC ging min of meer failliet en de handelsposten raakten in verval. Pas met komst van Daendels en Raffles (1807-1814) werd begonnen met het herstel en de ontsluiting van het achterland. Waar tot dan toe de lokale regenten en adel volgens de adat regeerden, begonnen de Europeanen steeds meer eigen regels in te voeren. Dit met het doel om meer grip op productie en levering van de tropische producten te krijgen. Koning Willem I bevorderde deze ontwikkeling door de oprichting van de Nederlandse Handels Mij en de invoering van het cultuurstelsel. Zo kon men aan de groeiende behoefte aan producten als suiker, koffie, thee (naast de specerijen), maar ook rubber, sisal, kokos, palm en olie voldoen. Om dit bestuurlijk en operationeel voor elkaar te krijgen, waren naast de nodige investeringen ook zelfstandige ondernemers (planters), bedrijfsleiders, bouwkundigen en officieren nodig. Daardoor veranderden in de 19de eeuw de omstandigheden en de verhouding Nederland-lndië ingrijpend. In het begin waren er de verouderde zeilschepen, die in meerdere maanden nog om de Kaap voerden. Het kon 5 tot 6 maanden duren voor er over en weer contact was. Het kon iets sneller: per ijlbode naar Marseille, via de Middellandse Zee naar Egypte, vervolgens over land naar de Rode Zee, verder over zee naar Indië en vice versa terug naar Nederland in circa tweederde van de eerdergenoemde tijd. Door de komst van de snelle klipperschepen en vervolgens de stoomschepen rond 1850, ging het echter steeds sneller. De echte doorbraak kwam pas met de opening van het Suezkanaal in 1872. Die viel samen met de industrialisatie eind 1800: stoommachines, gasverlichting, elektriciteit, telefoon, telegrafie en auto's.Tegelijkertijd maakten de verbeterde hygiëne en niet te vergeten de geweldig sterke economische groei het werken en leven in Indië steeds aantrekkelijker. De eerste familieleden die naar Indië gingen, waren officieren uit de familie van mijn grootmoeder van vaders kant, die het avontuur zochten en promotiedrang hadden. Mijn overgrootvader verhuisde tegen zijn pensionering met zijn vrouw, twee dochters en een zoon vanuit Arnhem naar Amsterdam. Mijn grootmoeder en haar zuster kregen rond 1875 een Franse opvoeding op het meisjesinternaat op het Kopje.Tot het begin van de 20ste eeuw werd in de familie onderling Frans gesproken en geschreven. Dit was dus het eerste contact met Bloemendaal! De familie woonde aan de Prinsengracht. Daar genoot men van het sociale leven met zijn soirees en partijen. Zowel mijn grootmoeder als haar zuster kwamen op deze manier in 22

Ons Bloemendaal | 2011 | | pagina 22