De Elshof Een bizarre jeugd in Indië Haar biografie De Verzoening lag weliswaar op de lessenaar maar ze vertelde alles voor de vuist weg. Zónder aantekeningen en mét het vasthouden van de chronologische lijn. Haar verhaal verbond haar jeugd in Indtë met haar komst naar Nederland, haar gelukkige huwelijk en met de ontvoering van Gerrit Jan. Het maakte zichtbaar veel indruk. En dan te bedenken dat ze ooit als onzeker meisje, met 4 jaar leerachterstand in Nederland gekomen, door gebrek aan zelfvertrouwen, peentjes zweette voor spreekbeurten op school. In 1956 vestigde de familie zich vanuit de Zaanstreek eerst in Amsterdam, omgeving Beatrixpark in Zuid. Uiteindelijk kwamen ze in 1961 terecht op één van de mooiste plekjes. Het Halve Maantje vormde het decor van het grote, oude huis dat direct aan de bocht van de straat stond. Haar vrolijke natuur stond in schril contrast met het sombere huis, waarin de kleine ramen maar beperkt licht doorlieten. Ze heeft zich er nooit echt thuis gevoeld. Toen ze het huis kochten, was het ai in zeer slechte staat en hadden ze al het plan op het terrein een bungalow te bouwen. Dat het nog 4,5 jaar heeft geduurd, was te wijten aan gemeentelijke procedures, inclusief bouwstop, zo vertelt ze. De bungalow biedt momenteel uitzicht op een parkachtige tuin met zwembad en een hoge 'altijd groen' beplanting die het hele jaar privacy garandeert. Deze beplanting en het hek is destijds op advies van Ahold- beveiliging na de ontvoering aangebracht. Binnenkomst van de bungalow gebeurt tegen de achtergrond van jazzy muziek, waar je eerder een klassiek repertoire zou verwachten. Het is een eigenaardige gewaarwording in het huis te zijn, waar je wel eens langsfietste op de 'sluiproute' naar Het Kopje en iedere keer weer moest denken aan de ontvoeringszaak eind jaren tachtig. "Ik heb het aardig druk", geeft ze aan, maar het leidt toch tot een boeiend gesprek in haar werkkamer die met inbegrip van een imposant computerscherm net zo goed de ruimte zou kunnen zijn van een manager in een beursgenoteerd bedrijf. De foto's geven het beeld van een rijk familieleven; vier kinderen en zeventien kleinkinderen maken daar een belangrijk deel van uit. Wie is deze vrouw, net 80 geworden, die zoveel heeft meegemaakt en die de laatste jaren steeds meer op de voorgrond is getreden? En wat dit laatste betreft luidt de niet onbelangrijke vraag: waarom? Ze blijft fit door iedere morgen baantjes te trekken in haar zwembad buiten; zwemmen is haar passie van jongs af aan. Aan dokters doet ze niet, zoals ze stelt. Wat is het geheim van haar veerkracht, energie en uitstraling? Het is fascinerend achter die antwoorden te komen. Multatuli bedacht ooit voor Nederlands-Indië de koosnaam Gordel van Smaragd. Die schoonheid ging aan Hank, net als een prettige jeugd, volledig voorbij. Het gezin woonde op Sumatra, waar haar vader in fabrieken werkte en Hank naar eeen internaat ging. Daar werd stevig gedrild en leed ze onder de vele misstanden. Bij het uitbreken van de oorlog, had ze de leeftijd bereikt om zich volledig bewust te zijn van alles wat er om haar heen gebeurde. Er volgde interneringen door de Japanners met gebrek aan sanitaire voorzieningen en alle gevolgen van dien, de verplaatsing naar een te kleine gevangenis en een zware aardbeving die veel slachtoffers maakte. Dat alles maakte deel uit van de beleving van een meisje in haar puberteit. Haar vader vocht tegen de Japanners en werd later aan de Birma-spoorweg tewerkgesteld. Maar dat hoorden ze allemaal pas later. In de kampen moest ze bomen kappen om wat extra voedsel voor haar en haar familie te krijgen. Zowel haar moeder als broertje, meer dood dan levend, heeft ze moeten verzorgen. "Toch heb ik er geen trauma aan overgehouden maar het heeft wel invloed op je gedrag later. Er is overigens nog steeds te Ansichtkaart van de vroegere Elshof (NHA) 29

Ons Bloemendaal | 2011 | | pagina 29