Multatuli bedacht ooit voor Hederlands-lndië de koosnaam Gordel van Smaragd. Die schoonheid ging aan H ank, net als een prettige jeugd, volledig voorbij. Het gezin woonde op Sumatra, waar haar vader in fabrieken werkte en Hank naar eeen internaat ging. In maart 2003 ontving ze van Ferdi Elsas, die 20 jaar en tbs had gekregen, een brief waarin hij berouw toonde. Het duurde 2 jaar voordat zij het kon opbrengen hem te antwoorden, wat overigens niet door iedereen begrepen werd. Ze schreef opnieuw haar verdriet van zich af en koesterde geen haat of wrok. Vergeven is een manier om jezelf te bevrijden van een zware last, iiet ze eens noteren. Al veel eerder was ze in het bezit gekomen van haar moeders kampdagboeken; een belangrijke aanvulling op haar eigen jeugdherinneringen. Dat leidde tot een het boek De verzoening van Alex Verburg dat gedetailleerd de ontvoeringszaak beschrijft vanuit haar perspectief met goed gedoseerde flashbacks naar vroeger. De uitgave leidde tot aardig wat publiciteit en het omgaan daarmee ging haar wonderbaarlijk goed af. Zo kwam ze bij Andries Knevel in een tv-uitzending gewijd aan de stichting Slachtoffers en Daders, waarvan ze destijds beschermvrouwe was. Een paar maanden later volgde nog een radio-interview. In Amerika kwam een film uit - in Nederland op de tv uitgezonden- The Clearing met Robert Redford en Karen Mirren, duidelijk geïnspireerd op de ontvoeringszaak. Ze ziet er ook een sprankje humor in:"Weet je dat Robert Redford altijd mijn favoriete filmster is geweest?" Ze zou zo langzamerhand wel naar een appartement willen, maar haast heeft ze niet. "Trouwens", vraagt ze retorisch, "weet jij een appartement met zwembad waar ik het hele jaar's morgens baantjes kan trekken?" Het lukte me niet haar een tip te geven maar ik krijg ik bij afscheid toch het boek cadeau. "Er staat ook een opdracht in", voegt ze eraan toe. Buiten het hek lees ik de in fraai handschrift verwoorde zin: "Er is veel om dankbaar voor te zijn. "Was getekend: Hank Heijn. Het boek De Verzoening - het verhaal van Hank Heijn - door Alex Verburg is een uitgave uit 1996 en beleefde in dat jaar twee herdrukken. Het kan besteld worden bij de auteur via de site www.alexverburg.nl. door'contact'aan te klikken en de adresgegevens te zenden. De prijs is 19,95 inclusief verzendkosten en elk exemplaar is door Hank Heijn gesigneerd. 31

Ons Bloemendaal | 2011 | | pagina 31