Nieuw huis Vazen Bedenkelijk vermogen eerste plaats lijkt het te zijn gegaan om het prestige dat ze zich als eigenaren van zo'n buitenplaats met de grote mogelijkheden voor de jacht (ruim 500 hectare) verwierven. Het was bovendien een voormalig koninklijk jachtgebied. Van der Hucht had vast de jachtpartijen van zijn zwager Kerkhoven op deVeluwe meegemaakt. Hij was in Indië ook lid van de befaamde Nimrod-Club, onder voorzitterschap van Plate, de president van de Factorij der Nederlandsche Handel Maatschappij, een belangrijk netwerk op Java in het midden van de negentiende eeuw. Het Engelse huis van de architect Hitchcock met zijn grote veranda's sprak vermoedelijk de beide Angelsaksische vrouwen wel aan. Het deed hen misschien denken aan de ruime Indische behuizingen, die ze hadden gekend op Java en Sumatra. Ook de uitgestrekte Engelse tuin met de grote vijvers en het ruige duinlandschap, zullen aangesproken hebben. Het interieur werd door beide echtparen opgeluisterd met vele aziatica, zoals overigens al eeuwen gewoon was in Nederland. staan hun twee buitens afgebeeld: het huis op Sumatra en Duin en Berg (het oude huis dus nog). Hier werd door tijdgenoten wel een parallel getrokken tussen een Indisch landhuis en een Santpoortse buitenplaats. Toen Cremer en zijn vrouw permanent in Santpoort gingen wonen, besloten ze naast het oude, een nieuw huis te bouwen. Misschien ook omdat het zestig jaar oude huis wel enigszins vervallen was. Het werd groots aangepakt. Cremer had een kinderrijk gezin en hield er een grandioze levensstijl op na, waarin het geven van grote jachtpartijen een belangrijke rol speelde. Prins Hendrik, echtgenoot van koningin Wilhelmina, was er regelmatig te gast. Toch is het huidige Duin en Kruidberg niet een Indisch huis. Het is qua ruimte en indeling een Engels countryhouse, zij het in de stijl van de Nederlandse Gouden Eeuw. De vele Indische kunstvoorwerpen maken ook nu nog duidelijk dat de familie Cremer zich goed bewust was waar hun vermogen verdiend was en werd. De familie bleef nog meerdere, generaties verbonden aan en betrokken bij de Deli Maatschappij. Onlangs kreeg het Haags Gemeentemuseum van een inwoner van Santpoort, na diens overlijden, twee kolossale Rozenburg vazen ten geschenke, afkomstig uit Duin en Berg. De vazen waren indertijd een cadeau van broers en zusters voor het echtpaar Cremer bij hun vijfentwintigjarig huwelijksfeest in 1898. Op de vazen De manier waarop zowel Van der Hucht als Cremer hun vermogens hadden vergaard geeft te denken. Beiden slaagden erin de ondernemingen die aan hun leiding waren toevertrouwd, De Billiton Maatschappij en de Deli Maatschappij, tot zeer bloeiende ondernemingen te maken, die gedurende vele jaren enorme dividenden konden uitkeren. Dat ging vaak ten koste van zeer goedkope arbeidskrachten. Chinese koelies werkten in beide ondernemingen onder abominabele omstandigheden. In hun tijd zat men daar nog niet zo mee. Als minister had Cremer moeite om zijn koelie ordonnantie te verdedigen. Hoe dat ook zij, in ieder geval is Duin en Kruidberg nog steeds één van die indrukwekkende monumenten van een koloniaal tijdperk dat definitief is afgesloten, Norbert van den Berg. Zijn betovergrootmoeder is een zuster van (oom) Willem van der Hucht; hij is medeauteur van Het album voorMientje, een fotoalbum uit 1862 in Nederlandsch-lndië. 2005. Bussum.

Ons Bloemendaal | 2011 | | pagina 8