,;W-, -'p pk:^pS'p:H ■H0pFkpk^ Noordgevel Huis te Vogelenzang. Foto's Frans.de Winter Het Huis te Vogelenzang is heel oud. Al in de dertiende eeuw wordt het genoemd en de naam van Floris V is ermee verbonden. Jhr. Willem Philip Barnaart kocht Vogelenzang in 1807 als buitenverblijf en jachthuis. In de winter woonde hij met zijn gezin op de Nieuwe Gracht 7 in Haarlem, dat later dienst deed als woning voor de commissaris van de Koningin. In 1851 vestigden de Barnaarts zich permanent op het landgoed. Inmiddels is het huis dus al ruim twee eeuwen in het bezit van de familie. Nog in de eerste helft van de twintigste eeuw woonde men er met zo'n 25 man personeel. Nu voeren de zusters Barnaart het beheer over het huis en landgoed, veelal met hulp van vrijwilligers en met ondersteuning van subsidies, die overigens zelden toereikend zijn. Tot en met 2010 stelde de stichting Behoud Particuliere Historische Buitenplaatsen (PHB) 1000 uur hoveniershulp beschikbaar waarmee het park en de rozentuin onderhouden werden. Hiervoor in de plaats kan een subsidie via BRIM (Besluit Rijkssubsidiëring Instandhouding Monumenten) aangevraagd worden. Dat is echter een ingewikkelde procedure. Uiteindelijk wordt door loting bepaald welke aanvragers subsidie krijgen. Boerderijen, een paardenstal en het huisTeylingerbosch dat ook tot het landgoed behoort, vragen veel onderhoud. In totaal telt het landgoed veertien panden, waaronder voormalige dienstwoningen van de jachtopziener, de chauffeur en de hovenier die nu verhuurd worden aan particulieren. In feite zijn de Barnaarts managers van een middelgroot bedrijf geworden. Op donderdag 7 juni krijgt een beperkte groep donateurs van Ons Bloemendaal de gelegenheid deel te nemen aan een excursie in het park. De wandeling staat onder deskundige leiding van Mieke Wilmink, die geregeld landgoedexcursies verzorgt. De wandelaars bezoeken dan ook de rozentuin, die met hoge hekken zorgvuldig is afgeschermd tegen de herten. De rondleiding voert verder naar de moestuin en door het wandelpark met vijvers en slingerende paden, die al in de achttiende eeuw werden aangelegd. Een brede zichtas (de afstand waarover 10 www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2012

Ons Bloemendaal | 2012 | | pagina 10