Jan Steenkist, tuinman met een hart van goud Hij werkt in Bloemendaal op het tuinhedrijf van Tiet van der Werff, maar gaat tijdens de Duitse bezetting met de eigenaar van Beau Regard mee naar het afgelegen Woestduin. Zijn vrouw en kinderen heeft hij nooit kunnen horen. Dove tuinknecht Huiselijk geluk Door Peter van der Werff Jan Steenkist In zijn stoere jonge jaren doet Jan Steenkist dienst als huzaar, met een imposante kolbak, de hoge muts van zwart bont, en een pluim daarbovenop. Maar de virussen en bacteriën in het leger zijn niet onder de indruk van berenmutsen en pluimen, spelen meer de baas dan sergeanten en majoors en doen Jan een hersenvliesontsteking aan. Hij ontsnapt aan de dood maar houdt er een onherstelbare doofheid aan over. Zo komt hij nog voor de Eerste Wereldoorlog in dienst bij het Bloemendaalse tuinbedrijf van mijn grootvader Piet van der Werff. Daar maakt hij kennis met tuinman Piet Pistoor die doofstom is en hem doet beseffen hoeveel geluk hijzelf heeft gehad met een jeugd waarin hij tenminste heeft leren spreken, waardoor hij zich ook nu nog mondeling kan blijven uitdrukken. Jan ontmoet een meisje, Antonia van der Hurk, die als hulp in de huishouding werkt bij Madeleine Laan- Wuidart, de vrouw des huizes op Beau Regard. Zij geven elkaar het jawoord, gaan wonen in de Haarlemse Generaal Bothastraat en krijgen drie dochtertjes. De woning is te klam. Het tweede dochtertje wordt er ziek van. In 1921 gaat het gezin naar het noorden van de stad en betrekt het gloednieuwe, droge huis Eikenstraat 27, een straat waarvan in die tijd alleen nog maar de zuidkant bebouwd is. Het huis heeft de voordeur in het midden, met een voorraam links en een voorraam rechts, en achter openslaande deuren op het zuiden. Er is een echte wc die je zomaar door kunt trekken. Het nieuwe huis brengt gemak, gezondheid en inspiratie en na een jaar arriveert nakomertje Wouter. Hij geniet de verwennende aandacht van zijn oudere zussen en dat terwijl de meisjes flink mee moeten doen in de huishouding omdat hun moeder voor een aanvullend inkomen in de Bloemendaalse villa blijft werken. Vader Steenkist is intelligent, heeft een ruime belangstelling en gaat met zijn tijd mee. Hij leest elke dag het Haarlems Dagblad en neemt ook andere bladen en blaadjes door. Je kunt hem niet iets vragen of hij leest je lippen en weet het antwoord te geven. Het praten gaat hem wat moeizaam af maar hij komt er wel uit. Met spelletjes als mens-erger-je-niet en ganzenbord doet hij niet mee. Wel geeft hij de meisjes op www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2012 15

Ons Bloemendaal | 2012 | | pagina 15