Bezettingsjaren Concours hippique '-r-'3§M> iSifilW Eikenstraat 27 in 2011 Paviljoen Woestduin, waar de familie Laan heeft gewoond. Foto Frans Wetting nemen voor het welzijn van de familie Steenkist. Hoewel de zonen en vervolgens hun kinderen een beetje huiveren als Jan begint te praten, met zijn door doofheid vervormde stem, vinden zij hem een lieve en betrouwbare man.Terwijl Van der Werff tijdens de economische crisis van de jaren dertig bezig is zijn aandacht van het inkrimpende tuinbedrijf te verschuiven naar zijn rentmeesterschap op het landgoed Caprera, groeien de families Steenkist en Laan verder naar elkaar toe. Maar Kees Laan is ook in zijn hart te raken. Dat blijkt als de Duitsers hem aan het begin van de bezetting bruuskeren door Beau Regard te confisqueren. Zij gaan zelf vanuit de hoge villa over de duinen uitkijken, net zoals zij dat vanuit naburige villa's doen. Zij willen zien wanneer de geallieerden over de Noordzee komen aanvliegen om hun afweergeschut en de jachtvliegers radiografisch te waarschuwen. Zo rijgen de Duitse officieren langs de hoge duinrand een keten van luxueuze uitkijkposten waarin zij zich overigens minder bezig schijnen te houden met vijandelijke bommenwerpers op weg naar Duitse steden dan met cognac in de salons en vrouwelijk schoon in de etages daarboven. Kees Laan heeft Hoog Bloemendaal dan al de rug toegekeerd. Hij heeft het grote landgoed Woestduin van H. Smidt van Gelder gekocht, zeven kilometer naar het zuiden op het binnenduin van Vogelenzang. Het beslaat 33 hectare bos, met daarin een voormalige paardenrenbaan en bijhorende gebouwen. Het hoofdgebouw van Woestduin aan de spoorlijnkant van het duin is niet te koop. Omdat een nieuw huis bouwen er in de oorlog niet bij is, besluit Laan een bungalow te maken van het vervallen paviljoen bij de renbaan waar een restaurant in is geweest. Het heeft rondom een overdekte gaanderij en een stenen midden met een torentje waarop vroeger de namen van de paarden en hun eigenaren stonden vermeld. Voor Laan's doen is het een villaatje van bescheiden omvang en in tegenstelling tot het kleine kasteel waar Beau Regard iets van weg heeft, een vriendelijk, fijnzinnig juweeltje dat laag verscholen tussen de bomen ligt. Huis en bos noemt hij Oud-Woestduin, hoewel de plaatselijke bevolking gewoon Woestduin blijft zeggen. Het rijtuigenhuis, Vogelenzangseweg 41 a, heeft de vroegere eigenaar van de renbaan J. van Stolk al gedeeltelijk laten ombouwen tot woonhuis. Kees Laan laat het verder verbouwen voor zijn twee auto's, woonhuis voor het gezin van de chauffeur Dirk van Baak en opslag van de meubels die niet in de kleine bungalow passen. Het langgerekte stalgebouw bij de moestuinen en boomgaarden aan de oostkant van het landgoed neemt de familie Laan niet in gebruik. Wel spelen de kleinkinderen er soms, waarbij één van hen een keer tot grote schrik door de vliering zakt. Jan Steenkist krijgt een vaste betrekking en vrij wonen op Woestduin aangeboden en grijpt in de kommervolle oorlogstijd zijn kans met beide handen aan. Hij verhuist met vrouw, dochter Arti en zoon Wouter van het rijtjeshuis in Haarlem naar de losstaande tuinmanswoning op de Vogelenzangseweg nummer 41De dochters Jo en Dien zijn al getrouwd en het huis uit. Piet van der Werff, achtergebleven in Bloemendaal, verliest in één klap de diensten van een prima tuinman en de opdrachten van een goede klant. Ondanks alle begrip raakt de overstap van Steenkist hem tot in het diepst van zijn ziel. Op 10 tot 12 oktober 1941 houden de Duitsers een concours hippique op Woestduin. Zij hebben ontdekt dat er aan het begin van de eeuw en daarna nog een enkele keer paardenrennen en harddraverijen plaatsvonden en gebruiken het terrein nu opnieuw voor een hippisch evenement. Jan Steenkist ziet vanaf veilige afstand hoge Duitse pieten, onder wie rijkscommissaris Seyss Inquart en SS-commandant Rauter, acte de présence geven. www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2012 17

Ons Bloemendaal | 2012 | | pagina 17