18 Eigenaar Kees Laan kan het niet voorkomen maar is zo verontwaardigd dat hij na afloop van het concours de oude tribune en het café laat afbreken en Steenkist de renbaan laat omploegen om er graan op te verbouwen. Het moet eens en voor altijd afgelopen zijn met het moffengedoe en hun hotemetoten op zijn terrein. In latere oorlogsjaren vallen er zaken voor met onderduikers waarvan niemand het fijne weet, behalve Jan Steenkist die zijn kennis mee het graf inneemt. Maar uiteindelijk strijken de Duitsers weer neer op Woestduin. Zij hebben het landgoed uitgekozen voor een geheime operatie, verklaren het terrein tot spergebied en sturen de families Steenkist, Van Baak en Laan zonder pardon het bos uit. Voor het echtpaar Laan is het de twèede keer dat zij moeten evacueren. Jan Steenkist trekt met vrouw, zoon, dochter en schoonzoon in bij zijn dochter Dien in de Haarlemse Soutmanstraat, vlakbij het station. Het is een smal huis en zoals voor velen tijdens de oorlog is het passen en meten om er met z'n allen het beste van te maken. Jan voert karrenvrachten houtblokken aan voor de koude winter 44-45 en zorgt voor extra suikerbieten en ander eten waarmee zij aardig aan de honger ontsnappen. In maart 1945 krijgen dochter Arti en schoonzoon Gerrit Kollaart hun dochter Joke. In het bos van Woestduin komt een collaborerend bouwbedrijf beton storten. Het gaat om de aanleg van een startbaan vanwaar de Duitsers hun raketten, de V-2's, naar Engeland willen lanceren. Zij hebben daar ook de bossen van het Huis Vogelenzang, Leyduin en de Schapenkamp voor uitgezocht. De afgelegen, bosrijke omgeving en de nabijheid van een spoorlijn verklaren de locatiekeuzen. De Duitsers voeren per trein het materiaal aan en transporteren het onder dekking van de hoge bomen naar de lanceerinrichtingen. Maar de tijd tot de capitulatie is te krap om goed en wel aan het afschieten van V-2's toe te komen. Alleen vanuit de Schapenkamp aan de Bekslaan worden nog daadwerkelijk projectielen afgeschoten. Dat gebeurde in de week van 22-29 maart 1945, zo'n anderhalve maand voor de Duitse overgave. www.onsbioemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2012

Ons Bloemendaal | 2012 | | pagina 18