Villa Eykengaerde, een sanatorium in huis en in de tuin Villa Eykengaerde ligt aan de Den Texlaanvroeger de Westerlaan geheten. Deze laan werd in 18de eenw aangelegd naar een plan van L.A. Springer. Bij het afscheid vanjhr. mr. CJ.A. denTex, burgemeester van B loemendaal van 1931 tot 1934 met uitzondering van de oorlogsjaren kreeg de laan zijn huidige naam. Het gebied, later het villapark Oosterduin genaamdbehoorde indertijd bij het landgoed van de erven Van der Vliet. V-'VjV 'f.V™ Door Paulanha van den Berg-Diamant De villa Eykengaerde is gebouwd door architect J.P. Smits in 1917. Hij bouwde ook het landhuis De Kroft, eveneens aan de Den Texlaan, als woon- en werkruimte voor zichzelf en zijn gezin. Dit huis is ontworpen naar voorbeeld van de Engelse landhuisarchitectuur uit het eind van de 19de eeuw en is gesitueerd aan de oostelijke rand van villapark Oosterduin op de overgang van strandwal naar strandvlakte, waardoor het terrein van west naar oost in hoogte afneemt. Kroft betekent dan ook: hoge zandgrond. Gelijktijdig ontwierp Smits de villa's De Elshorst en Eykengaerde, respectievelijk tegenover en naast De Kroft gelegen. De Elshorst werd in 1981 gesloopt. In 1917 bezitten Elink Schuurman en Van derTak aangrenzende terreinen en bouwen daarop. In 1920 verkoopt Van derTak zijn terrein aan Elink Schuurman en wordt het geheel doorverkocht aan Van Marwijk Kooy. Eykengaerde is al gauw na de bouw, in 1918, gesplitst in twee delen. In de periode 1919 tot 1929 heeft de villa in één of in beide helften van villa verschillende bewoners gehad. Het betreft hier waarschijnlijk huurders. www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2012 19

Ons Bloemendaal | 2012 | | pagina 19