geconfisqueerd en de familie Blom het huis uitgezet, In de oorlog en met name tijdens de hongerwinter waren er veel tbc-gevallen en maakte de villa als sanatorium deel uit van het Elisabeth Gasthuis, De zon en de buitenlucht zouden genezend werken, hetgeen echter niet het geval bleek te zijn. In het bos werden houten barakken gebouwd De muur in de tuin op het zuiden vormde een mooie beschutte plek voor de patiënten. De capaciteit was ongeveer 40. In de vijftiger jaren komt tbc nauwelijks meer voor en worden er terminale en bedlegerige patiënten ondergebracht die geen medische behandeling (meer) behoeven. Vele Haarlemmers kennen Eykengaerde, omdat familieleden er lang verbleven en/of er zijn overleden. In 1970 wordt een nieuw ziekenhuis gebouwd voor het Elisabeth Gasthuis en alle patiënten verhuizen naar de nieuwbouw. Eykengaerde heeft vier jaar leeg gestaan tot het in 1974 werd gekocht door vader en zoon Smit. De villa werd toen weer gesplitst. De vader heeft in zijn deel nog tien jaar gewoond tot 1984. Het grote eikenbos is in de jaren tachtig van de vorige eeuw grotendeels gekapt voor de aanleg van de Burg. Peereboom Vollerlaan en de daaraan nieuw te bouwen huizen. Het echtpaar Muller kocht villa Eykengaerde in 1976 toen Muller als cardioloog aan een van de ziekenhuizen in de buurt was verbonden. Het verleden van het bijzondere huis was en is nog alom zichtbaar: Zij troffen in de tuin tientallen verroeste, metalen veldbedden aan. De zuidmuur staat er nog en later ontvingen zij tekeningen van oud-verpleegsters van planten o.a. berenklauw (medicinaal) uit de tuin. De röntgenkamer is nu de eetkamer, boven de huiskamer staat'Zaal 4'en bij de badkamer hangt het bordje' verboden toegang'. www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2012 21

Ons Bloemendaal | 2012 | | pagina 21