Toverlantaarn Films Spreken in het openbaar Na schooltijd gingen we een enkele keer voor een dubbeltje naar een voorstelling met een toverlantaarn, waarbij iemand met een stem als een klok een bijbehorend verhaal vertelde. Veel indruk maakte op mij het prachtige verhaal van een meisje dat van huis wegliep, spijt kreeg en per schip uit Amerika weer naar huis terugging. Haar vader was strandjutter. Op het strand ontstak hij grote vuren, het schip kwam daar op af en liep op een zandbank. De bemanning verdronk, het schip werd geplunderd en de vader vond zijn dochter op het strand. Op zaterdagmiddagen werden er in het Jeugdhuis films vertoond, bijvoorbeeld over zendelingen die per stoomboot naar Nederlands-lndië gingen om daar de bevolking te bekeren. Het filmtoestel stond in een aparte ruimte achter de grote zaal, waarvan het plafond - iets geheel nieuws - was voorzien van sproei-installaties in verband met brandgevaar. Ik zag toen mijn eerste Charlie Chaplin-film en wild west-films, in zwart-wit en meestal nog zonder geluid. In de jaren dertig kwamen de jeugdverenigingen tot grote bloei. In het Jeugdhuis aan de Donkerelaan kwamen de Christelijke Jongens Club bijeen en de Christelijke Jonge Mannen Vereniging (CJMV) onder leiding van de talentvolle HenkVis, die in het dagelijks leven technicus was bij de PEN. Bij de CJMV leerde ik spreken in het openbaar en debatteren. Ik speelde ook mee in de jaarlijkse toneeluitvoering. In de grote zaal was op zaterdagavonden een volksdansclub actief onder leiding van Henk van de Wateren. In het Jeugdhuis werd één keer per week ook geoefend door de Koninklijke Vereeniging voor Volkszang onder leiding van de muziekpedagoog De Nobel. www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2012 23

Ons Bloemendaal | 2012 | | pagina 23