Oorlogsjaren Het Oude Dorpshuis Gerrit Bakker Onze club kon na het uitbreken van de oorlog doorgaan want de bezetter maakte geen bezwaar tegen een christelijke organisatie. De van origine Engelse padvinderij en de socialistische AJC werden daarentegen wel verboden en veel leden van deze verenigingen sloten zich bij ons aan, waardoor de CJMV plotseling een 'multicultureel' karakter kreeg. Het verlevendigde de debatten en gesprekken enorm. Op gezette tijden organiseerden we in de oorlogsjaren ook'Bonte avonden' met eigen geschreven teksten. Op 30 april 1944 haalden we, zonder dat we ons dat toen bewust waren, een gevaarlijke stunt uit. We vierden de verjaardag van koningin Juliana. Een grote ton op het toneel stelde een onderduikplaats voor waaruit twee figuren kropen. We roken kennelijk het einde van de oorlog, hoewel de invasie nog moest beginnen. Ik ben lid gebleven van de CJMV totdat ik in juni 1947 in militaire dienst ging. Tegenwoordig heet de schepping van Van Kempen het Oude Dorpshuis; er worden partijen, recepties en vergaderingen gehouden. Een aantal oorspronkelijke kenmerken, zoals glas-in-loodramen, lampen en betimmeringen bleef behouden. Het is duidelijk dat Van Kempen, die ook het politiebureau in Overveen bouwde, geïnspireerd werd door de Amerikaanse architect Frank Lloyd Wright. Uitstapje per reiswagen, omstreeks 7 930 (foto privé) 24 www.onsbloemendaal.nl nr. 1 vooriaar 2012 De schrijver van dit stuk werd op 1 januari 1925 in Bloemendaal geboren. Zijn vader, Pieter Bakker, was vijfjaar daarvoor in dienst gekomen bij de gemeentelijke publieke werken. Hij werkte eerst als smid en klom op tot chef werkplaatsen. Het gezin Bakker woonde in een dienstwoning boven de loods met vrachtauto's, strooiwagen en maaiauto van de gemeente op het Kerkplein 14. Het gebouw was in 1903 als school gebouwd. Gerrit Bakker kreeg een opleiding tot onderwijzer.Tussen 1953 en 1960 werkte hij op de Julianaschoo! en daarna twee jaar op de Vondelschool. Hij trouwde en kreeg een woning toegewezen in een gedeelte van een dubbele villa van de firma J.L. Bienfait aan de Asterlaan in Aerdenhout. In 1962 solliciteerde hij - inmiddels was een zoontje geboren - als schoolhoofd buiten Bloemendaal. Het gezin kwam terecht in Friesland, waar het echtpaar Bakker nog steeds woont. Vijftig jaar na het einde van de oorlog verzorgde Gerrit Bakker enkele bijdragen voor het boek van R.J. Hein en A.E.Tjan-Bakker (red.), Bloemendaal 40-45. Een gemeente in de oorlogsjaren (Heemstede 1955). In dit nummer van Ons Bloemendaal haalt hij jeugdherinneringen op.

Ons Bloemendaal | 2012 | | pagina 24