Bewaart uwen voet... mm. Boven de ingang van de Bloemendaalse dorpskerk hangt een plank waarop een tekst de bezoekers van het gebouw waarschuwend toespreekt. In sierlijk gekalligrafeerde letters kan men er lezen: Bewaart uwen Voet als gij ten Huijse Godes ingaat Een lastig afstapje? Tekstbord boven de ingang van de Bloemendaalse dorpskerk (foto Amal Ahmed). Door L.C. Meijer, P.C, van der Eerden en Marion van Bussel-Eijlander Voor de minder bijbelvasten wordt in het benedenhoekje in kleine lettertjes Pred iiii xv-xvii vermeld, wat doet vrezen, dat de schilder zelf en diens opdrachtgevers ook niet al te stevig in de Schrift geworteld waren. De verzen 4:15-16 en 4:17 hebben namelijk geen enkele onderlinge relatie. Vermoedelijk heeft op een oudere plank, die als voorbeeld zal hebben gediend, na Pred iiii het afkortingsteken voor vers(us) gestaan, dat gemakkelijk als xv gelezen kan worden. En dan houden we de enige tekst over, waarom het gaat: Prediker 4, vers 17.Twee vragen dringen zich op: wat betekent deze bijbeltekst en sinds wanneer hangt hij daar? Ter beantwoording van de eerste vraag circuleert in de mondelinge overlevering rond de kerk al enige tijd een verhaal, dat inmiddels in brede kring bekend is, mede omdat het bij rondleidingen graag wordt verteld. Kort gezegd komt het erop neer dat de bezoeker van het gebouw behalve een geestelijke vermaning, waarop wij hierna zullen ingaan, ook een zeer praktische wenk wordt gegeven. Hij moet goed uitkijken, dat hij niet over de drempel struikelt en letterlijk het huis des Heren binnenvalt. Het plechtige Predikerwoord zou een grappige manier zijn om dit'denk om het afstapje'onder woorden te brengen. De feitelijke basis van de waarschuwing zou volgens hetzelfde verhaal gelegen zijn in de geleidelijke verhoging van het grondniveau van het kerkhof, waardoor dit niet meer goed aansloot op de vloer van het portaal van de kerk. www.onsbioemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2012 25

Ons Bloemendaal | 2012 | | pagina 25