Een heilig huis Op zoek naar de datering Ingangspartij van de kerk met het detonerende bord (foto Amal Ahmed) Dat zich enige niveauverandering heeft voorgedaan is goed mogelijk, maar dat die een rol gespeeld heeft bij de plaatsing van het opschrift bij de ingang moet ten zeerste worden betwijfeld. Een belangrijk argument in dat verband is, dat het Predikerwoord een tamelijk gangbare vermaning vormt bij kerkingangen. Veel voorbeelden daarvan zullen wel verloren zijn gegaan, vooral wanneer de tekst op losse planken is aangebracht, zoals in Bloemendaal. Niettemin vonden we zonder veel moeite identieke opschriften in vier Nederlandse kerken, namelijk in die van Middelbert (1731) en Westerlee (1776) in Groningen, Jorwert (2e helft 18e eeuw) in Friesland en in de afgebroken kerk van Charlois (datering onbekend) bij Rotterdam. Nog iets verder de blik richtend kunnen daar gemakkelijk tientallen voorbeelden in Duitsland en ook in Engeland naast worden gezet. Uiteraard gaat het bij al deze kerken niet telkens om lastige op- of afstapjes! Waarom dan wel? Vanzelfsprekend om de diepere zin van het bijbelvers. Daarover bestond bij de commentatoren sinds de vroege Middeleeuwen weinig verschil van mening. De bewoording op de plank is die van de Statenvertaling van 1637. De Bloemendalers die de tekst boven de ingang lieten aanbrengen, zullen stellig ook de gezaghebbende uitleg van deze vertaling voor ogen hebben gehad. Die luidt als volgt: De sin is: hebterachtop waer ghy gaet als ghy nae den Tempel gaet; ghy en gaet niet nae eene gemeyne plaetse, maer nae een plaetse die heylich is ende heyligen dingen toege-eygent: So datmen daer moet verschijnen in ootmoedicheyt ende met eerbiedinge als voor Godes aenschijn. De voet is een pars pro toto en staat voor de hele mens: het vers roept de gelovige op tot diepe eerbied voor het heilige huis, dat hij op het punt staat te betreden. De kerk is niet zo maar een gebouw, maar een heilige plaats, bestemd voor heilige zaken, waar men zich dient te gedragen, alsof men voor God zelf staat. Zware woorden van de contra-remonstrantse commentatoren, die overigens niet misstaan bij dit bijbelboek, vol van godsvrees en menselijke nietigheid. En woorden waarmee bezwaarlijk de gedachte kan worden gecombineerd aan zwikkende voeten bij lastige afstapjes. Wanneer is het bord met de vermaning van Prediker aangebracht? Bijna zeker niet bij of kort na de bouw van de kerk. Daarvoor disharmonieert de plank te sterk met het zorgvuldige ontwerp van de ingangspartij. De zeer fraai gemetselde korfboog met de rode op maat behakte bakstenen wordt door het bord op grove wijze doorsneden en gedeeltelijk afgedekt. Op deze boog boven de deur, op zichzelf een opmerkelijk element in een kerk waarin wij de hand van een representant van het Haarlemse classicisme menen te herkennen en die voor het overige alleen rondbogen kent, komen we in een ander verband nog uitvoerig terug. Voor het moment volstaat het vast te stellen, dat de opdrachtgevers tot zo'n afgewogen classicistisch gebouw als de Bloemendaalse kerk de plank verafschuwd zouden hebben, ook al getuigde de aangebrachte tekst van nog zoveel vroomheid. Het bord is evenmin in de jongste tijd opgehangen. We zagen al dat de schilder van de huidige plank waarschijnlijk een ouder bord als voorbeeld heeft gehad, 26 www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2012

Ons Bloemendaal | 2012 | | pagina 26