Landhuis Schapenduinen Publieke Werken van Hilversum, hem als tekenaar in dienst. Hij leerde veel en begon na de Eerste Wereldoorlog een zelfstandig architectenbureau. Zijn eerste opdrachten kreeg hij van bevriende relaties uit de kunstenaarskringen in het Gooi. In 1916 trouwt Wouter Hamdorff met de in Bloemendaal geboren Johanna van den Berg. Zij krijgen twee kinderen, van wie zoon Jaap ook architect zou worden. Na het overlijden van Johanna hertrouwde Wouter Hamdorff met Wil Visser. In de twintiger jaren gaat het goed met het bureau van Hamdorff. Het aantal opdrachten groeit en de projecten worden groter. De architect neemt een aantal tekenaars in dienst en wordt lid van de schoonheidscommissies in Amstelveen, Baarn, Bussum, Laren en Soest. Zijn ontwerpen uit deze jaren worden gekenmerkt door een romantisch expressionisme dat verwantschap vertoont met de Amsterdamse School. Op voorspraak van Dudok neemt Hamdorff in 1925 deel aan de Wereldtentoonstelling in Parijs. Zijn ontwerp voor zomerhuis De Karekiet in Loosdrecht, wordt bekroond met het Diplome de Médaille de Bronze. In die hoogtijdagen verdiende hij aanzienlijke sommen geld maar hij gaf deze met even groot gemak weer uit. Zodoende laveerde het gezin in de jaren twintiger en dertiger steeds tussen perioden van welvaart en geldzorgen. Naast zijn werk was musiceren een van zijn meest geliefde bezigheden. Hij speelde altviool en wekelijks werd er hij hem thuis gemusiceerd. In zijn naoorlogse periode grijpt hij terug naar de eenvoud van de oorspronkelijke regionale bebouwing maar in pure ornamentloze vorm. In de periode 1950 tot 1960 is hij voornamelijk bezig met de bouw van het Singermuseum (1953-1956) te Laren en het stuwencomplex bij Hagestein (1956-1960). Tijdens zijn laatste levensjaren, vanaf 1960, kan hij door ziekte niet meer werken of musiceren. Op 28 september 1965 overlijdt Hamdorff op 75-jarige leeftijd in Laren. In de jaren 1930-1932 bouwde Hamdorff voor Jacob Bierens de Haan het landhuis Schapenduinen met de hoofdentree aan de Brederodelaan en een dienstingang aan de Schultzlaan. Het huis is 10 www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2012

Ons Bloemendaal | 2012 | | pagina 10