ügfitfoto uit gebouwd in een L-vorm. Het hoofdgedeelte loopt van noord naar zuid met aan de noordzijde een dienstvleugel. Hoewel Hamdorffvee! ontwerpen met rieten daken maakte, heeft dit landhuis een dak van leipannen. Passend bij de stijl van het late romantisch expressionisme, varieert Hamdorff veel met verschillende kaphoogtes en kleine en grote dakkapellen en is de kap samengesteld uit verschillende zadel- en schilddaken. Oorspronkelijk stonden er drie grote rechthoekige schoorstenen op het dak, waarvan er in 1963 helaas één is gesloopt. In één van de schoorstenen zit een uitkijktoren met een prachtig uitzicht over de duinen. Aan de westzijde bevindt zich de hoofdtoegangsdeur met een getoogde paneeldeur. Hamdorff maakte graag gebruik van togen in zijn ontwerpen; bij Schapenduinen heeft zelfs de garage twee half getoogde schuifdeuren. De wisselwerking tussen huis en natuur vond hij zeer belangrijk. In Schapenduinen vindt men dit duidelijk terug: het huis lijkt geleidelijk over te gaan in de omgeving. Ook bij het plaatsen van de vertrekken hield Hamdorff rekening met de natuur. De kamers aan de oost- en zuidzijde van het huis zijn op de tuin gericht. In de zuid-oosthoek is een overdekt terras en het boven de erker gelegen dakterras heeft dubbele terrasdeuren aan de zuidzijde. Inmiddels waren de sceptici, die aanvankelijk bebouwing van het landgoed niet toejuichten, gecharmeerd geraakt van het huis. Zo blijkt uit een passage van het Bloemendaalsch Weekblad van 4 oktober 1931: 'In Schapenduinen, hetbosch voor het eerst goed verzorgd, en in aanbouw stoer, schilderachtig met zijn zacht-, donkerrooden steen en hardroode daken afstekend tegen enkele hooge dennen, het door architect Hamdorff rustiek geformeerde groote landhuis van den heer en mevr. Bierens de Haan-Van Riemsdijk, stevig als een nieuw kasteel van Brederode, meteen slingerweg daarheen door het hakhout, gespaard ter beschutting tegen de Westenwinden.' In 1942 wordt de sluitsteen in de ontlastingsboog boven het portiek geplaatst. Het bevat de naam Schapenduinen en een gebeeldhouwde voorstelling van bomen, schaapskooi, schapen en een herder, gemaakt door beeldhouwster Nel Bakema. www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2012 11

Ons Bloemendaal | 2012 | | pagina 11