Tegenwoordig Mr. Dr. Jacob Bierens de Haan Concert in de 'muziekkamer' van landgoed Schapenduinen. Zondag 23 september In 1963 verkochten de kinderen van Jacob Bierens de Haan Schapenduinen aan ds. Jellema van het internaat Rijperduin. In 1967 wordt het internaat voortgezet door de St. Jozeph Stichting. Begin jaren zeventig vestigt de Katholieke Stichting Tehuizen voor Geestelijk Gehandicapten in Midden Noord-Holland er haar eerste woonvoorziening voor kinderen. Men sprak toen nog van gezinsvervangende tehuizen, de begeleiders waren als vaders en moeders voor de kinderen en de biologische ouders stemden daarmee in. In het landhuis woonden zo'n vijftig kinderen, verdeeld over leefgroepen van twaalf kinderen. Veel privacy was er niet. Slapen gebeurde met zes kinderen op een slaapzaal en iedereen ging tegelijk onder de douche. De verzorging was in handen van de nonnen die streng optraden. In de loop der jaren werd duidelijk dat deze opzet niet meer voldeed. Het huis kwam in de verkoop. In 1989 kwam het westelijke gedeelte van de Schapenduinen weer in dezelfde handen als het oostelijke deel, waarop het landhuis Caprera staat. De nieuwe eigenaren, de broers de Jong, brachten het geheel onder in Stichting Schapenduinen. Inmiddels hebben zowel het interieur als exterieur van het landhuis Schapenduinen de rijksmonumentenstatus. Het park geniet de zwaarste Europese bescherming middels een Natura 2000-aanwijzing.< Bouwheer van Schapenduinen was Jacob Bierens de Haan (1870-1937), een jurist die op 25-jarige leeftijd in Utrecht was gepromoveerd. Kort na zijn promotie was hij voor een reis naar Nederlands-lndië en China vertrokken, waarna hij in 1900 benoemd werd tot secretaris van de Nederlandsche Handelmaatschappij (NHM). In deze functie bezocht hij Suriname, onder meer voor de bestudering van bacove, een pisangsoort. In 1907 trouwde hij met jonkvrouwe Wilhelmina C. van Riemsdijk, zuster van de directeur en tevens hoofdredacteur van de Oprechte Haarlemsche Couranttoneelschrijver en kamerheer van de koningin. Bierens de Haan maakte verder carrière bij de NHM waarvan hij tussen 1918 en 1933 een van de directeuren was. In 1935 werd Bierens de Haan lid van de Bloemendaalse gemeenteraad. Van Schapenduinen, dat in 1932 werd voltooid, heeft hij niet lang kunnen genieten. Hij overleed in de villa in 1937,67 jaar oud. Ontvangst: 11.00 uur. De familie De Jong ontvangt ons, bij mooi weer, in de tuin van hun bijzondere, door de architect W. Hamdorff ontworpen en in 1930 gebouwde landhuis. Na een kopje koffie gaan wij luisteren naar een kort concert van Opera Trionfo. Dit is een gezelschap dat jonge (veelbelovende) vocalisten in de gelegenheid stelt op professioneel niveau podiumervaring op te doen. Vier vocalisten zullen, begeleid door een pianist, liederen van Rossini voor ons zingen. Na afloop van het concert is er nog gelegenheid om even met elkaar te praten en iets te drinken. Einde: ca. 13.00 uur Bijdrage: 10 euro Locatie: Brederodelaan 135, 2061 JR Bloemendaal (schuin tegenover ingang Bergweg) Maximum aantal deelnemers: 80 Opgeven bij: Fieke van Hulst, activiteiten@onsbloemendaal.nl of via tel.nr. 023 5258694 Opgeven voor het concert is verplicht. Het concert en de ontvangst worden aangeboden door de familie De Jong. De bijdrage komt geheel ten goede aan het Ons Bloemendaal restauratiefonds. Uitvoering van het Clir. Fanfarecorps „Sursum", Directeur J. A. Meug, op Zaterdag 15 Augustus, 's avonds 8 uur, in de Schapenduinen (ingaan Krullelaan bij de Tuinmanswoning), welwillend afgestaan door den Weledelgestr. Heer Mr. J. Bie rens de Haan. Programma 1 Psalm 150. 2 Le Président (Marche) G. Rodeur 3 La Petite Duchesse (Ouvert.) F. Riscius 4 Folette (Valse) Deladreve 5 Fantaisie „Le Trouvère" Verdi 6 Volle Wind (Marche) Pr. Francois 7 La Ruche (Ouverture) A. Tack 8 Reveries (Grand Valse de Concert) Lagasse Pamphile 9 La Speranza (Fantaisie) A. Boseolli 10 Gezang 49. Programma van een concert gegeven in de tijd van de heer J. Bierens de Haan op Schapenduinen. Bloemendaalsch Weekblad 25 augustus 1925. (NHA) 12 www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2012

Ons Bloemendaal | 2012 | | pagina 12