men Zuinig zijn op cultuurhistorie De openbare drinkwatervoorziening in Nederland is in 1853 begonnen in Amsterdam. Schoon drinkwater werd gewonnen in de duinen van de familie Van Vennep en naar de hoofdstad getransporteerd. Ruim 150 jaar later wordt er nog steeds drinkwater gewonnen uit dit duingebied. Het waterleidingbedrijf van Amsterdam is daarmee het oudste van ons land. Van de rijke waterleidinghistorie zien we heden ten dage in de Amsterdamse Waterleidingduinen (AWD) nog maar een deel terug. Helaas is veel verloren gegaan. Op wat nog restmoeten we zuinig zijn. Oranjekom Door Antje Ehrenburg In essentie is er in de afgelopen 150 jaar niet heel veel veranderd in de manier van waterwinnen in dit duingebied. Er wordt gebruik gemaakt van open terugwinkanalen die allemaal samenvloeien in de Oranjekom. Dit is het verzamelbekken dat tussen 1851 en 1853 werd gegraven als eerste begin van de waterwinning. In de loop der jaren nam de vraag naar drinkwater toe en men begon meer en diepere kanalen te graven. Het duin verdroogde omdat er meer water gewonnen werd dan er aan regenwater op viel. Met winningen van zoet grondwater vanuit diepere grondlagen werd dit probleem enige tijd succesvol opgelost. Maar lang kon dit niet doorgaan omdat er bijna-zout grondwater werd opgepompt dat ongeschikt was als drinkwater. Nieuwe methoden moesten worden bedacht. In de jaren vijftig en zestig van de twintigste eeuw werd een ingrijpend plan ten uitvoer gebracht: de aanleg van een heel stelsel aan aanvoerleidingen, toevoersloten, infiltratiegeulen en verbrede en verdiepte afvoerkanalen. Hiermee kon water vanuit de Rijn - een oneindige bron van zoet water - in de duinen worden geïnfiltreerd en teruggewonnen. Dit is nog steeds de belangrijkste manier van drinkwaterwinning in de AWD, naast enige diepe winning en grondwaterkanalen. www.onsbloemendaai.nl nr. 2 zomer 2012 13

Ons Bloemendaal | 2012 | | pagina 13