Verdwenen industrieel erfgoed 'erdiepen van hetZwarteveldkanai ragen (foto: archief Historische We NB. Zwarteveldkanaal is het enige et is noa steeds smal en diep. wei v Zandvoort s S Vogelenzang Pompstation Oosterkanaal 2 Ion Het Huis van het Wester, met links het verdwenen pompgebouwtje Hoewel het huidige infiltratie- en terugwinprincipe dus al meer dan vijftig jaar oud is, heeft het waterleidingbedrijf (Waternet en zijn voorgangers) natuurlijk wel een moderne bedrijfsvoering ingevoerd met aanpassingen aan nieuwe inzichten en technieken. Het bedrijf verving stoom door olie en elektriciteit, het vervangt stuwen en pompen waar nodig en het onderhoudt schouwpaden, wegen, geulen en kanalen. Deze continue aanpassingen in de bedrijfsvoering gaan echter niet altijd gepaard met veel besef van de waarde van het industrieel erfgoed dat Waternet beheert. Juist doordat er nog steeds water wordt gewonnen, zou er sprake kunnen zijn van een bloeiende, levende cultuurhistorie. Er zou met zorg moeten worden omgegaan met het erfgoed, met vervanging waar nodig en behoud waar mogelijk. Het feit echter dat er in voorbije decennia veel verloren is gegaan, geeft aan dat deze zorg binnen het waterleidingbedrijf niet vanzelfsprekend was. Daarin stond het bedrijf overigens niet alleen. Ook in andere sectoren van de samenleving hadden vooruitgang, modernisering en efficiëntie de hoogste prioriteit. Maar wie goed kijkt, ziet hier en daar in de bodem nog 14 www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2012

Ons Bloemendaal | 2012 | | pagina 14