Restauratie van monumenten sporen van voorbije waterleidinghistorie. Men kan wat dat betreft spreken van industriële archeologie. Voorbeelden van verloren gegaan waterleidingerfgoed in de AWD zijn het pompstation en woonhuis aan Van derVlietkanaal en Westerkanaal, het pompstation aan Barnaartkanaal en Nieuwkanaal, (loop)bruggen over kanalen, en verschillende zuiveringsgebouwen. Vooral in de eerste helft van de twintigste eeuw verdween door modernisering van het waterleidingbedrijf, veel cultuurhistorie uit het duingebied zoals alle boerderijen, jachtopzichterwoningen, arbeiderswoningen en vele oorlogsbunkers. In de jaren negentig drong in Nederland het besef door dat ook bedrijven cultuurhistorisch erfgoed onder hun hoede hebben en daar zorgvuldig mee moeten omgaan. Bij de Drinkwaterafdeling van Waternet kwam dit besef iets later maar in 2008 werd het leegstaande pompstation Oranjekom I tot bezoekerscentrum getransformeerd. Het monumentale pompstation - een provinciaal beschermd monument - kreeg zo een nieuwe functie. Ook het andere (Rijks)monument in dit duingebied, vinkenbaan Zeerust, is na vele jaren verwaarlozing in 2005 door Waternet gerestaureerd. Deze projecten bieden echter geen garantie dat elders in hetzelfde duingebied ook zorgvuldig met het cultuurhistorisch erfgoed wordt omgesprongen. Zo heeft Waternet nog recent de door de Duitse bezetter aangelegde betonweg langs het Westerkanaal, weliswaar niet volledig vervangen maar op weinig fraaie wijze gerepareerd. Ook wordt één van de laatst overgebleven waterleidinggebouwen in het duin, het Huis van het Wester, al jaren minimaal onderhouden. Deze voormalige dienstwoning van de stoker aan het Westerkanaal, werd een paar jaar geleden door jongeren uit Zandvoort enige tijd gekraakt met als doel aandacht te vragen voor de erbarmelijke staat waarin dit pand zich bevindt. Onderhandelingen van Waternet met de krakers hebben nog steeds geen oplossing opgeleverd en het pand staat er nog functieloos bij. Het zou bijvoorbeeld omgevormd kunnen worden tot een onbemand informatiecentrum, wat niet heel ingewikkeld of duur hoeft te zijn. Het pand heeft echter geen beschermde monumentenstatus en www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2012 15

Ons Bloemendaal | 2012 | | pagina 15