Historische Werkgroep AWD het risico bestaat dus dat Waternet - bijvoorbeeld om te bezuinigen - besluit het te slopen. Er zijn in het duingebied nog enkele gebouwen en andere 'kunstwerken'zonder monumentenstatus, zoals de ronde abri's voor wandelaars en het pompstation aan het Oosterkanaal. Ooit komt er wellicht een dag waarop dit kanaal en het aanliggende gebouw hun functie verliezen. Ze zijn dan in feite'vogelvrij'. Wat er in het verleden in het duingebied is gesloopt en verdwenen, komt niet meer terug. Gelukkig is er ook veel bewaard gebleven. De Historische Werkgroep Amsterdamse Waterleidingduinen is Waternet dan ook dankbaar voor de investeringen in restauraties en renovaties van de gebouwen. Tegelijkertijd spreken we ook de wens uit dat-juist in tijden waarin bezuinigingen hoogtij vieren en het cultureel erfgoed het onderspit dreigt te delven-Waternet zich hard blijft maken voor het behoud hiervan. Het zou Waternet sieren als ze met wat er nog rest aan cultureel erfgoed én met het huidige industrieel erfgoed in de AWD zorgvuldig omgaat. Wat we vandaag gewoon vinden omdat het in bedrijf is, wordt morgen historie. Juist ook waar gewerkt wordt, zou bij iedereen het devies moeten zijn: vervangen waar nodig en behouden of herbestemmen waar mogelijk. Juist dan is er sprake van geïncorporeerde en levende cultuurhistorie. Waternet kan zich daarmee bij uitstek profileren als modern bedrijf met tegelijkertijd aandacht voor en gepaste trots op zijn historische waterleidingwortels. Met dank aan Harm Botman. Antje Ehrenburg heeft als ecoloog bij het waterleidingbedrijf van Amsterdam gewerkt van 1988-2011 en is oprichter en lid van de Historische Werkgroep Amsterdamse Waterleidingduinen. Foto's afkomstig uit archief Historische Werkgroep AWD lillIlMÏ Stuw in Korte Barnaartkanaai, vlak bij knooppunt met en brug over Noord-Oosterkanaal bij ingang Zandvoortselaan. (nog in functie) Foto: Harm Botman 16 www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2012

Ons Bloemendaal | 2012 | | pagina 16