Epische restauratie Bezoek Tuin Saxenburg dinsdagavond 10 juli 2012 Net als hij hadden de zusjes een gelukkige hand in de keuze van een architect, zij het dat zij niet voor de Larense bouwmeester Hamdorff maar voor de Hilversummer J.W.Hanrath (1867-1932) kozen. Deze had al eerder in Bloemendaal gebouwd: in 1894 de villa Tangkal Rambei (Korte Parkweg 1en in 1899 de Villa Lommeroord (Rijperweg 9). Later, in 1925, zou hij nog het landhuis aan de Mesdaglaan 1 ontwerpen. Hanrath heeft in zijn bouwmeesterbestaan verschillende stijlen gehanteerd. Voor Saxenburg werd dat de Hollandse landhuisstijl. Heel bijzonder werd deze creatie pas door zijn nauwe samenwerking met tuinarchitect Dirk FrederikTersteeg (1876-1942).Tersteeg was een van de grondleggers van de 'nieuwe architectonische tuinstijl'. Die had als uitgangspunt dat een tuin niet alleen diende ter versiering van het bijbehorende huis maar daarmee ook één harmonisch geheel moest vormen. Daartoe bracht hij in zijn regelmatig en geometrisch aangelegde tuinen ook architectonische elementen aan als terrassen, pergola's en prielen. Vooral bij eigenaren van tuinen die door hun beperkte omvang niet geschikt waren voor de traditionele landschapsstijl, viel dit concept in de smaak. Zo ontstond een overzichtelijk paradijsje waar de meisjes Bierens de Haan langdurig van hebben kunnen genieten. Na de dood van Julie in 1958, werd het betrokken door de familie C.W. Stolk, en daarna door prof. dr. ir. S. Duinker en zijn gezin. Toen de huidige bewoners, Eric en Marie Louise de Ligt, in 1996 huis en tuin kochten, troffen ze die in weliswaar ongeschonden maar ook in ernstig uitgewoonde staat aan. Ze besloten tot een restauratie die epische proporties aan zou nemen. Onder leiding van de architect Alphons Trossél werd het huis van top tot teen onder handen genomen waarbij vrijwel geen steen onberoerd bleef, maar zonder dat het uiterlijk ingrijpend werd gewijzigd. Sindsdien ligt Saxenburg, nog steeds omringd door zijn grachtje en stevig gefundeerd op de bijna vier eeuwen oude palen, er weer wondermooi bij. Met een beetje geluk wordt de excursie van 10 juli een echte midsummer night's dream. (De geschiedenis van Saxenburg is in extenso beschreven door Marie Nierhoff, De Hofstede Saxenburg in Aelbertsberg of Bloemendaal (1971). Florentine van Eeghen heeft artikelen aan de restauratie en aan de tuin gewijd in Ons Bloemendaal, jg.22 no.3 1998) en jg.24 no. 1, met Bonica Zijlstra (2000). Een uitgebreide beschrijving van de tuin is te vinden op: http://rijksmonumenten.nl/monument/511126/ saxenburg+tuinaanleg+in+de+architectonische+tuinstijl/ bloemendaal/) Verzamelen: 19.30 uur bij Saxenburg aan de Mollaan 1 in Bloemendaal. Joan Patijn zal een inleiding verzorgen over de geschiedenis van de buitenplaats Saxenburg. Vervolgens maken we een wandeling door de tuin onder leiding van degene die voor de huidige bewoners de supervisie voert over het onderhoud van de tuin. De in architectonische tuinstijl naar ontwerp van tuinarchitect D.F.Tersteeg uitgevoerde tuinaanleg omvat een terrein van ongeveer 8.700 m2 en is omgeven door een gracht. In de tuin zijn duidelijk de oorspronkelijke symmetrieassen te onderscheiden waardoor de verschillende gedeelten onderling met elkaar worden verbonden. Het huis diende als uitgangspunt voor deze symmetrieassen. Veel van de oorspronkelijke bijzondere bomen en heesters uit 1920 zijn nog aanwezig waaronder een zeldzame Mespilus, een Tilia en een Cryptomeria Japonica. Het is een unieke gelegenheid om deze particuliere tuin te bewonderen met na afloop een glaasje. Tijd: dinsdagavond 10 juli 2012,19.30 uur Verzamelen: bij Saxenburg aan de Mollaan 1 in Bloemendaal Eigen bijdrage: 5 euro Max. aantal deelnemers: 25 Opgeven bij Fieke van Hulst, activiteiten@onsbloemendaal.nl of 023 5258694 22 www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2012

Ons Bloemendaal | 2012 | | pagina 22