Het stichtingscartouche in de dorpskerk van Bloemendaal Het heeft de dorpskerk van Bloemendaal niet aan historische belangstelling ontbroken. Dankzij de boeken van Sliggers (1986] en Den Hertog [zo 11) is over het gebouw en zijn geschiedenis al heel wat bekend. Toch is er ook nog van alles onopgehelderd. Een drietal onderzoekers, allen oud-medewerkers van de Universiteit van Amsterdamneemt in een reeks artikelen enkele opvallende en soms raadselachtige op- en inschriften in de kerk onder de loep. In deze aflevering komt een gedenksteen in de kerkmuur aan bod nadat in het voorjaarsnummer de tekst boven de ingang door hen is behandeld. Jan Jansz. de Vos en de Haarlemse classicisten De Van der Camer- cartouche NHA. (foto Amal Ahmed) Door Marion van Bussel- Eijlander, Peter van der Eerden en Louk Meijer Tot de sieraden van de Bloemendaalse dorpskerk behoort een groot gebeeldhouwd cartouche met een gedicht over de stichting van de kerk, dat rechts van de kansel is ingemetseld. Het is een fraai en gecompliceerd stukwerk. Binnen het kader van vloeiend rolwerk, waaruit boven en onder groteske mascarons te voorschijn komen, houden links en rechts twee putti (mollige kinderfiguurtjes/cherubijntjes-red) in een elegante stand een uitgerold doek omhoog waarop het stichtingsgedicht vermeld staat. Aan de buitenzijden van het rolwerk zijn de wapens van de stichters (Van) Loo en Van der Camer aangebracht. De steen bestaat uit vijf onderdelen: het middenstuk met het gedicht en daaromheen vier losse boven-onder- en zijstukken, die het eigenlijke beeldhouwwerk bevatten. Het centrale tekstgedeelte is niet noodzakelijkerwijze het werk van een kunstenaar: elke goede steenhouwer kon een dergelijk blok hakken. Dat is zeker niet het geval voor het rolwerk en de figuratieve elementen, die van hoog niveau zijn en een beeldhouwer van enige naam en faam doen vermoeden. Men is geneigd die in Haarlem te zoeken, al is voor dit soort werk een opdracht in Amsterdam niet uit te sluiten. De hele kerk was evenwel grotendeels een Haarlemse onderneming. De beide stichters waren bestuurders van de stad en, zoals de meesten van hun collegae, nauw verbonden met het rijke culturele leven aldaar. Van de kerkbanken weten we, dat ze op het Prinsenhof achter het stadhuis getimmerd zijn. De glazen zijn het werk van de Haarlemse stadsglasschrijver Pieter Holsteyn en de architectuur van de kerk draagt het stempel van het Haarlemse classicisme. Helaas onttrekt de Haarlemse beeldhouwkunst van deze periode zich bijna volledig www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2012 23

Ons Bloemendaal | 2012 | | pagina 23