Jan Steenkist, tuinman met een hart van goud [z] In 1940 trad de tuinmanjan Steenkist, daarvoor een gewaardeerde kracht bij het Bloemendaalse tuiniersbedrijfvan Piet van der Werff, in dienst bij het echtpaar Laan - Wuidart op Woestduin. Na de turbulente oorlogsjaren werd het kalme buitenleven daar hervat enjan werkt met toewijding tot zijn pensionering in 15)67. Jaren later wordt zijn werkterrein nog het decor voor een pijnlijk drama. Nog niet een preitje Mooi is ook niet alles Door Peter van der Werff Eenmaal terug op het landgoed teelt Jan Steenkist aan de oostkant van het binnenduin, zichtbaar vanaf de spoorlijn en de Leidsevaart, weer maïs op een vierkant veldje, kweekt hij stekken in broeibakken en oogst hij kersen, appels en peren uit de boomgaard. Over de kersenbomen gooit hij elk jaar weer trouw de zwarte netten om de vogels op afstand te houden. Hij houdt rode en witte aalbessen, zwarte bessen, kruisbessen en frambozen in een langgerekte, lage kooi om ze te beveiligen tegen de wilde fazanten. De kleinkinderen Laan liggen prinsheerlijk met een boek onder de struiken met rijpe bessen binnen handbereik. Aan de bungalow levert Jan groenten en kruiden uit de moestuin, met sla en boontjes als topfavorieten bij de familie Laan. In de perken voor de waranda van het huis plant hij rozen, verbena's, geraniums, hortensia's en fuchsia's en zet hij er gaas omheen tegen de konijnen. Voor zichzelf en zijn gezin neemt Steenkist nooit iets mee: 'Nog niet een preitje voor de erwtensoep komt er van de grote tuin', verzucht zijn vrouw tegen haar familie. Wel zorgt Jan voor regelmatige aanvoer uit zijn eigen moestuin en boomgaard die naast de grote tuin liggen. Het tuinmanshuis is een mooie dienstwoning aan het begin van de oprijlaan. Daarmee is niet gezegd dat het een groot en comfortabel huis is. Het staat hoog op een stuk binnenduin en vangt vrijwel onbeschermd de koude en natte winden van over de bollenvelden op. Het is maar goed dat de keuken op het zuidoosten een potkachel heeft. Daar stoken de vrouwen hout in en aan houtblokken heb je op Woestduin nooit gebrek. Bij elkaar heeft het huis net iets meer dan honderd vierkante meter oppervlakte. Boven zijn drie slaapkamertjes en een vliering. De buitenmuren van het tuinmanshuis zijn witgepleisterd, de luiken rood- wit-donkergroen en de dakpannen rood. Voor het huis onderhoudt Jan een brede bloementuin met rozenhaag en prachtige rozenperken aan de randen van het grasveldje. Op het achtererf staat een handpomp en aan de voorkant groeien een paar fruitbomen voor eigen gebruik. www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2012 27

Ons Bloemendaal | 2012 | | pagina 27