Paarden Dood hout Albert Heijn en Loes Keller Ontwerp van L. A. Springer van de renbaan op Woestduin Op het hoge duin in Bloemendaal gaat het huis Beau Regard onder de slopershamer en er verrijst een appartementencomplex. De familie Laan heeft er gemengde gevoelens bij. Op Woestduin zetten zij, hoewel als heel zuinig te boek staand, voor Jan Steenkist vanaf zijn vijfenzeventigste een maandelijks pensioentje vast. Chauffeur Dirk Van Baak krijgt ookzo'n regeling. Kees Laan maakt de pensionering van zijn vaste tuinman Jan Steenkist in 1967 niet meer mee, want hij overlijdt al in 1962. Na de dood van mevrouw Madeleine Laan-Wuidart in 1971 neemt de provincie Noord-Holland het bos over en koopt Albert Heijn, alweer een telg uit een Zaans voedingswarengeslacht, het villaatje van de provincie. Voor de veiligheidsmensen van het bedrijf is het eenzame huis een hoofdpijndossier. Het voormalige rijtuigenhuis, door Kees Laan bestemd voor zijn twee auto's en chauffeursgezin, laat Heijn compleet verbouwen om als woonhuis aan de familie Koopman te verhuren. Van het vroegere achtkantige totalisatorhuisje bij de renbaan maakt hij een conferentiezaaltje voor zijn bedrijf. Jan en Antonia beleven het nog dat Albert Heijn op Woestduin komt wonen, samen met zijn tweede vrouw Loes Keiler, zus van documentairemaker Hans Keiler. Arti helpt ook bij de nieuwe bewoners weer in de huishouding. Zij ziet hoe ongelukkig het huwelijk van Albert en Loes is en dat de moeder van Loes er vrijwel permanent inwoont en voor het eten zorgt omdat haar dochter daar geen oog voor heeft.Terwijl Albert zich wijdt aan de expansie van het winkelconcern, houdt Loes zich bezig met haar paarden in het langgerekte stalgebouw bij de moestuinen en boomgaarden aan de oostkant van het landgoed. Het huwelijk van Albert en Loes loopt op een drama uit als Albert een andere vrouw ontmoet en Loes zich daar tussen haar paarden in ophangt. De familie Laan heeft laten vastleggen dat de gepensioneerde Jan Steenkist en zijn vrouw Antonia van de provincie tot aan hun dood in het tuinmanshuis bij de ingang mogen blijven wonen. Het bejaarde echtpaar maakt op Woestduin nog drie jaar de familie Heijn mee. Kleindochter Joke blijft genieten van het prachtige bos, maar ziet met lede ogen moestuin, kassen en boomgaard aan verwaarlozing ten onder gaan terwijl in het bos de dode bomen blijven staan en dode takken blijven hangen of liggen. Als Joke al het huis uit is overlijden haar grootouders Jan en Antonia in 1974, waarna haar ouders Arti en Gerrit gedwongen zijn de tuinmanswoning te verlaten. Joke trouwt met Wout Molenkamp en verhuist met hem naar Hoofddorp waar zij veel vertelt over de goede tijd met haar grootvader Jan Steenkist en het bos van Woestduin. Na het overlijden van haar moeder krijgt haar vader nog een meelevende condoleancebrief van Raymond Laan uit Zwitserland. Joke zelf, van de nazaten misschien wel het meest vergroeid met Woestduin, overlijdt in 2009. Haar weduwnaar rijdt af en toe met de hond naar het landgoed en ziet mede door haar ogen hoe de nieuwe eigenaar, Landschap Noord-Holland, het beheert. Zij hebben in 1996 de buitenplaats overgenomen en grotendeels vrij toegankelijk gemaakt. Of het alleen 30 www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2012

Ons Bloemendaal | 2012 | | pagina 30