Landschappelijke opzet revitaliseringplan De landschappelijke hoofdopzet van het plan is ruimtelijk van hoog niveau, passend binnen de bijzondere kwaliteiten van dit deel van de binnenduinzoom. Het plan gaat uit van een omvattende en samenhangende inrichting van de buitenplaats in relatie met de omgeving. Met betrekking tot de natuurinvestering volgens de Regeling Rood voor Groen lijken de voorstellen nogal mager en incidenteel. Een meer fundamentele ecologische benadering vanuit de aanwezige landschappelijke en natuurlijke overgangen, het hoge droge duin- en het lage natte weidegebied, zou dit onderdeel voor de onderbouwing van het ontwikkelingsvoorstel meer gewicht hebben gegeven. Bij toetsing van het plan aan de recente ontwikkelingen ten aanzien van het cultureel erfgoed (Behoud door vernieuwing) is van belang af te wegen of de voorgestelde vernieuwing - de bouw van een tweede huis op het landgoed - een voorwaarde is om de waarden van en in het gebied in stand te houden. Het is duidelijk dat er met de uitvoering van de plannen elementen kunnen worden hersteld, waardoor de allure wordt verhoogd en dat er een impuls kan worden gegeven aan de versterking van de natuurwaarden. Het niet bouwen van een tweede huis houdt echter niet in dat het voortbestaan van het bijzondere landschappelijk kader wordt bedreigd. Splitsing en nieuwbouw Onduidelijk is waarom wel landschappelijk samenhang wordt nagestreefd maar het eigendom moet worden gesplitst. Gezien de tijdshorizon - 200 tot 300 jaar - is deze afsplitsing een potentieel gevaar voor verdere versnippering van de ooit als eenheid ontworpen buitenplaats Elswout. Argumenten dat instandhouding van het landgoed alleen mogelijk zou zijn door splitsing en toevoegen van een tweede woning, worden ontoereikend onderbouwd. Ten tijde van de aanschaf was duidelijk dat splitsing en toevoegen van meer bebouwing op grond van het vigerende bestemmingsplan niet mogelijk zou zijn. Deze bepalingen zijn juist in het bestemmingsplan opgenomen om te voorkomen dat de historische eenheid van de buitenplaats/landgoed verloren gaat. [In het onderhavige geval zou ook overwogen kunnen worden om het zeer ruime hoofdhuis in te richten voor dubbele bewoning.] Voor zover er argumenten kunnen worden gevonden in het gehanteerde onderliggende overheidsbeleid, gebaseerd op de regelingen Rood voor Rood en deels Rood voor Groen, overtuigen deze ook niet. Dit zijn regelingen 'op maat'. De regelingen vragen om een afweging. Bij de gebruikte kwantitatieve benadering van de Rood voor Rood- regeling hoort een kwalitatieve toets, zowel ten aanzien van de architectonische en cultuurhistorische waarde van de bestaande en verdwenen bebouwing als van het architectonische en ruimtelijke niveau van de voorgestelde nieuwbouw. Het is zonder meer waar dat het nieuwe huis in architectonisch opzicht als element een bijdrage levert aan de verhoging van het niveau van architectuur in de gemeente. Daarnaast is de situering binnen dit afgesplitste deel van de buitenplaats overtuigend. Het huis vormt echter een nieuw focuspunt in de buitenplaats Elswout/Elswouthoek daar waar de aanwezige en verdwenen bebouwing een meer bij de periferie van de locatie passende ondergeschikte betekenis hebben en hadden. Het voorstel betekent dus een niet gewenste verschuiving in de hiërarchie tussen de kern en de rand van de oorspronkelijke buitenplaats. Standpunt Getoetst aan het bestemmingsplan, de landelijke regelingen en gezien de beperkte onderbouwing van de gehanteerde economische argumenten zijn wij van mening dat splitsing van Elswouthoek in twee afzonderlijke delen en toevoeging van een tweede woning zoals voorgesteld ongewenst is omdat daardoor de historische eenheid van de buitenplaats door verdere versnippering wordt aangetast. www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2012 33

Ons Bloemendaal | 2012 | | pagina 33