Neo-Pompejaanse bank op Duinlust Voordat Ons Bloemendaal besloot op landgoed Duinlust de restauratie te steunen van de Pompejaanse bankbad ik nog nooit van dit fenomeen gehoord. Heel vreemd is dat niet want in Nederland komen dergelijke banken weinig voor. Wij hebben ons plan voorgelegd aan Staatsbosbeheer en gelukkig werd er heel positief en enthousiast gereageerd en wil men graag meehelpen. Er bleek nog een stukje Brim-subsidie* te liggen en na enig intern overleg konden er ook middelen binnen Staatsbosbeheer worden gevonden die er in resulteerden dat Staatsbosbeheer de stappen 1 t/m 4 financieel voor zijn rekening zal nemen. Staatsbosbeheer heeft al veel ervaring met het opknappen van dit soort objecten op andere landgoederen en maakt gebruik van gespecialiseerde bedrijven. Staatsbosbeheer zal de restauratie ook leiden. Voor ons resteert dan de houten bank, begroot op 10.000 euro en eventueel financiering van de tuinvazen, begroot op 5.000 euro. Op dit moment is echter nog niet besloten of deze vazen ook terug moeten komen. Overigens begint Staatsbosbeheer pas met de werkzaamheden als de financiering van stap 5 - de bank - rond is. Wij hopen van harte dat u dit een leuk initiatief vindt. Wij kunnen met elkaar dit bijzondere, kleine monument voor de toekomst behouden. U kunt uw bijdrage overmaken tnv Stichting Ons Bloemendaal op Rabo rek. nr. 1498.89.291 ovv restauratieproject 2012 *Brim staat voor: Besluit Rijkssubsidiƫring instandhouding monumenten Door Inge de Wilde Een Pompejaanse bank, zo leert Google, is een halfronde stenen tuinbank in classicistische stijl die doet denken aan de stijl van banken bij villa's in het oude Pompeii. Wim Meulenkamp en Carla Oldenburger schreven in Cascade. Bulletin voorTuinhistorie (2008) over de geschiedenis en de vele variaties van Pompejaanse banken. In de oudheid waren ze vaak als ligbanken bedoeld. Ze werden soms in een cirkel geplaatst rondom een waterbassin. Of er stonden tafels bij zodat er in de buitenlucht gedineerd kon worden. Een mooi Nederlands voorbeeld van een neo-Pompejaanse bank, of stibadium zoals de Latijnse naam luidt, is de bank in het park van Het Laar in Ommen, die afkomstig is van de tuin van Huize de Paauw in Wassenaar, waar hij in 1929 werd neergezet. Ook bijzonder maar minder klassiek, is deTellegen-bank uit 1928 in parkSonsbeek bij Arnhem, geplaatst ter nagedachtenis aan ir J.W.C. Tellegen, destijds directeur Gemeentewerken in Arnhem. Dichterbij huis is rond 1900 een ontwerp voor een halfronde tuinbank gemaakt voor villa Koningshof, waarvan het terrein grenst aan landgoed Elswout. De toenmalige eigenaar van Koningshof, mr.dr.J. Luden, 6 www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2012

Ons Bloemendaal | 2012 | | pagina 6